«Якщо не співати, то, значить, ворог нас здолав»

   

   

  Жителька Старих Петрівців Тетяна Яременко керує Аматорським театром пісні і танцю «Серпанок». Це наймолодший народний колектив нашої громади. Існує з 2018-го. Тетяна професійна фольклористка: закінчила студію при хорі ім. Григорія Верьовки, Університет культури, співала в Київському ансамблі «Калина». «Київському морю» розповіла про те, як відшуковує та зберігає пісні, звичаї, обряди рідного краю, про користь співу для здоров’я

   

   

  Навчили Клопотенка готувати вареники 

   

  З Тетяною Яременко зустрічаємось у Старопетрівському будинку культури за годину до репетиції «Серпанку».

   

  – У колективі 11 учасниць. Наймолодшій 23 роки, – розповідає його керівниця.

   

  – Найстаршій було 63. З лютого  2022-го чотири літні учасниці не ходять на репетиції – відвідують церковний хор. Розумію їхній емоційний стан. Але з іншого боку, здається, війна – не до співу, та якщо ми замовкнемо, то, значить, ворог нас здолав.

   

  «Серпанок» – це дуже тонка, майже невагома тканина, з якої робили головні убори заміжніх жінок.

   

  – Одягаємо такі на виступи, – пояснює Тетяна Яременко. – А ще серпанок – це вранішній туман-поволока, що покриває природу чимось таким прозоро-невловимим. Є у цьому явищі щось магнетичне, як і у народній пісні. Нашому колективу лише 5 років. Поміж інших у громаді ми наймолодші. «Лютізькій леваді» вже понад тридцять. Ми через ковід, тепер – війну не мали можливостей брати участі у великих концертах.

   

   

  – На всю Україну «Серпанок» став знаменитим після участі у кулінарному шоу Євгена Клопотенка?

   

   

  – Але першою знімати, як ми готуємо вареники з гречкою, приїхала програма Лілії Рубан «Український Гастро Тур». Клопотенко підглядає за нею й запозичує ідеї. Я не чула, щоб вареники з гречкою робили десь ще, крім Вишгородщини. В нас їх готують на поминки, додають мак і мед. До речі, саме тому квітку маку ніколи не вплітали у вінок, бо це символ суму.

   

   

  «Буде в неї старий, а в мене – молодий»

   

   

  – Науковці-фольклористи ставлять вас як приклад, бо майже не переспівуєте пісень інших регіонів.

   

  – 2017-го я захищала диплом в Університеті культури. У селах громади старші люди дуже рідко хотіли мені щось співати. Лютіжанський бандурист Анатолій Дромарецький, на жаль вже покійний, порадив звернутися до жінки у Димері, записати від неї пісень. Вона переселенка з Бірок. Це одне з 14 сіл, яке у 1960-х затопили через створення водосховища – Київського моря. Взяла її з собою у Київ, щоб викладачі почули першоджерело моїх досліджень. «Катеньки» жінка пам’ятала лише чотири куплети. У пісні розповідається про
  купецьку доньку, яка спала в саду, а до неї приходив ночувати матрос, приносив за це цукерки. Як майже до університету доїхали, димерчанка згадала продовження: донька попро-
  сила залицяльника і для її матері привести якогось матроса – «Буде в неї старий, а в мене – молодий».

   

  Мамині пісні

   

  Особливими в репертуарі «Серпанку» пані Тетяна називає улюблені пісні своєї мами.

   

  – Вона дуже любила пісні «Ой під вишенькою, ще й під дубчиком», «Цвіте терен». Мама й бабуся багато співали. Не щодня пісня лунала у хаті, але от на вулиці часто. Особливо, коли закінчували роботу. А для того ж, щоби мати місце для дітей у садочку, треба було ще й додатково відробляти на радгоспних городах. Сядуть під двором рідні з сусідами й виводять. Я ще тоді не розуміла, що пісня стане моїм кредо. Навпаки казала: «Боже, яка стидоба! Зайдіть хоч у хату, щоб вас люди не чули, не бачили». Зараз з себе сміюсь, бо інколи те, що нам не подобається у якийсь період, стає згодом чи ненайважливішим у житті. Мама моя 1949-го, вже 20 років як її немає. Добре, що я почала згадувати та записувати її пісні. У сусідів, які ще живі, розпитую, що вони тоді на вулиці співали.

   

  З початком повномасштабного вторгнення Тетяна Яременко з «Серпанком» організувала «Петрівські посиденьки». Намагалася долучити до волонтерства якнайбільше людей.

   

  – Кличемо знайомих і всіх жителів громади. Робимо окопні свічки чи плетемо маскувальну сітку й співаємо. Або розповідаємо про традиції й обряди українців. Наприклад, про танець «Печеноє порося», любовні ігри на Купала. Про те, які продукти вживали наші предки.

   

  «Петрівські посиденьки» відбуваються щовівторка о 18.00 у Старопетрівському будинку культури. Тетяна Яременко запрошує всіх долучатися.

  – Заходьте, буде цікаво, поговоримо, дещо згадаємо, переглянемо фоточки. А ще складемо посилочку нашим захисникам, адже там на фронті чекають. З нас – кава, чай і, звісно, на кінець пісня – всьому вінець. Годі сидіти вдома!

   

   

  Тримаємо ноту: театр пісні “Серпанок” починає репетицію з вправ для пробудження зв’зок

   

  Дихай, співай, про хвороби забувай

   

  Тетяна Яременко ділиться вправами співаків, корисними для здоров’я:

   

  – Вібрація зв’язок – це вже менше хвороб. Працюють також легені, діафрагма.

   

  – Із закритим ротом, коли видавати короткі та довгі звуки-гудки, відбувається циркуляція повітря у мозок.

   

  – Зранку слід продихати ніс. Маєте ніби внюхувати, вдихати та видихати, по черзі затискаючи то одну, то іншу ніздрю, запрокинувши голову. Це дає можливість пазухам очиститися від зайвого слизу – добра профілактика фарингіту.

   

  – Коли відчуваєте, що заслабли, просто закрийте рота і робіть ммммм – видихнули – й знов. Але бажано це робитине менш ніж хвилину.

   

  – Гарчання прогріває гортань, і це не дозволяє мікробам залишатися на місці – десь підуть нижче, а шлунок знає, що з ними зробити.

   

  Текст і фото Іван Столярчук

  Читайте також

  «Рано чи пізно здичавілі собаки підуть в село. І це буде страшно»

  Читати далі

  «Якщо не співати, то, значить, ворог нас здолав»

  Читати далі

  Тактична хитрість рятує життя

  Читати далі
  схематичне зображення розташування закладів освіти

  Об’єднання шкіл: «за» і «проти»

  Читати далі
  Жінка стоіть і рукою вказує на волонтерську нагороду

  Волонтерська рота

  Читати далі
  Спортсмени на п’єдесталі

  Як армрестлінг змінює життя

  Читати далі

  Війна і робота

  Читати далі

  «Наші автівки їздять від Донеччини до Херсонщини»

  Читати далі

  «Стугни», врятовані на березі Ірпеня

  Читати далі

  «Труселькові феї»

  Читати далі

  Життя після поранення

  Читати далі

  Під обстрілами повертав світло в громаду

  Читати далі

  Земля годує і наснагу дарує

  Читати далі

  У Старих Петрівцях шиють фліскі та плитоноски

  Читати далі

  Петрівськими пасками ласували на фронті

  Читати далі

  У Київської ОВА – новий голова

  Читати далі
  обкладинка газети на зеленому тлі

  Весна надії

  Читати далі
  Командувач Об’єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв вручає нагрудний знак «За службу та звитягу» ІІІ ступеня начальнику штабу Петрівського ДФТГ Русланові Козеру

  У громаді відзначили День добровольця

  Читати далі

  Громада провела в останню путь двох захисників

  Читати далі
  упаковка світлодіодних ламп

  Лампочка нова – економія чимала

  Читати далі

  Рік великої війни – рік мужності та сили

  Читати далі

  У громаді відкрився Цифровий навчальний центр DLC

  Читати далі