Життя після поранення

  Історії воїнів – жителів Петрівської громади

   

  Зі зрозумілих причин точної цифри поранених воїнів в Україні не називають. Ще влітку минулого року Президент Зеленський казав, що щодня зазнають поранень орієнтовно 500 українських захисників. Серед захисників з Петрівської громади є ті, хто зараз у госпіталях, ті, хто реабілітується вдома, ті, хто, зазнавши поранень і вилікувавшись, повернувся до лав Збройних сил України. Багато хто з них не готовий ділитись пережитим досвідом, і це зрозуміло. Водночас історії тих, хто говорити згоден, розповідати варто, адже багато наших земляків уже пожертвували своїм здоров’ям заради майбутньої перемоги України. І вони потребують не лише коректного медичного та соціального супроводу, а й нашої теплоти, уваги, щирої небайдужості

   

  Той, хто звільняв Харківщину

   

  – Тільки з одного мого Заярського кутка за останні три дні двох хлопців на фронті поранило. Одному з них лише 25 років, – емоційно розповідає 47-річний житель Старих Петрівців Володимир Духота. Він є кулеметником-гранатометником першого стрілецького батальйону 92-ї окремої механізованої бригади імені кошового отамана Івана Сірка, нагороджений відзнаками «За хоробрість в бою» та «За оборону України».

   

  Спілкуємося у середині січня, коли Володимир Анатолійович збирається повертатися після реабілітації у свою військову частину для вирішення питання з подальшим лікуванням. До повномасштабної війни він займався столярною справою, непогано заробляв, а зараз з глибоким знанням справи перераховує види кулеметів та їх відмінності, пояснює різницю між калібрами набоїв.

   

  – Цього побратима вже немає. І цей загинув, дуже хороша людина була… І того вбило тоді, коли мене поранило… – показує фото та відео на своєму телефоні Володимир Духота.

   

  До військкомату він пішов одразу 24 лютого разом з братом. Власним бусом з ще вісьмома жителями села поїхали спочатку у Васильків, потім виконували завдання у Вишгородському районі. А в травні керівництво запитало, хто поїде добровольцем на фронт.

   

  – Усього нас зголосилося чоловік шістдесят. Провели необхідну підготовку, видали бронежилети, зброю і повезли нас на Харківщину, в населений пункт, на іншому боці якого ще був ворог. Так почалися мої бойові будні, – пригадує чоловік.

   

  Володимир Духота брав участь у блискучій Харківській операції ЗСУ. Туди відправили весь його батальйон, у якому, до речі, були й інші земляки зі Старих і Нових Петрівців.

   

  До поранення: фото після обстрілу, на думку Володимира Духоти, не для широкого загалу

   

  – Заходили в села, проводили зачистки, здобули багато трофейної техніки та снарядів. Ми озброїли батальйон за два дні – понад 500 чоловік! В одному селі ми назбирали тільки снарядів два 66-х ГАЗони, – ділиться Володимир Анатолійович. – Буквально за тиждень вже були під Куп’янськом. Але коли пройшли останнє село в Харківській області, вийшли на межу з Луганською, стало дуже жорстко. У ворога там дуже сильні укріпрайони, вони гатили по нас з усього чого можна…

   

  15 жовтня керівництво нагородило пана Володимира відзнакою «За хоробрість в бою» і дало триденну відпустку. Вдалося побувати вдома. Близькі потім пригадували, що Володимир Анатолійович мав якийсь не дуже гарний настрій, ніби щось відчував.

   

  БІЙ І ПОРАНЕННЯ

   

  27 жовтня Володимир Духота в групі з 14 бійців приїхав на позицію, замінивши інших воїнів. Про цей день Володимиру Анатолійовичу дуже складно розповідати.

   

  – Прийняли бій з двома ворожими БТРами. Один ми підбили, але тут вони почали обстрілювати нас з мінометів, з дрона скидати бомбочки. Все ж ми відбили ту атаку. Але вони спішились і ще відпрацювали кулеметами. Коли я повернувся трохи назад до окопчика, то вже в нас було двоє вбитих і двоє поранених, і по мені теж міномет лупонув, уламок застряг в обличчі, – показує фото пан Володимир.

   

  Супротивник відійшов, бійці почали викликати евакуацію.

   

  – Наші хлопці приїхали на «мотовизі» (трофейній легкій броньованій машині, на якій встановлено кулемет, пояснює воїн. – Авт.), дали команду всій групі сідати, тому що ззаду вже підходили інші, – веде далі воїн.

   

  Поранених поклали всередину машини – одному дуже ушкодило ноги і таз, а іншому великокаліберна куля розбила руку. «Двохсотих» також забрали. Володимиру Анатолійовичу перев’язали обличчя, він сів на «мотовигу» зверху, за водієм.

   

  – Почали виходити через поле, маневрувати. Вже при виході з посадки з правого боку вдарили міномети і Віталік, водій, трохи лівіше узяв. Так ми ще й на міну наїхали. Водія вбило, вийшло нас троє «200» і вісім «300» з 14-ти. Я опинився в багнюці праворуч, зазнав вибухового перелому спини, побратими Вітька і Вася мене відрили. Добре, що в нас була з собою рація. Приїхала друга машина – евакуаційна, всіх нас туди поклали.

   

  Повезли поранених у куп’янську лікарню.

   

  – Дівчата зшивали мене просто у «швидкій». У якомусь населеному пункті з одної «швидкої» пересадили в іншу. Мости ж розбиті, то нас привезли, перенесли й далі на іншій «швидкій» повезли. Так за три чи більше пересадки й опинилися в харківському госпіталі. Мною зайнявся одразу ЛОР, бо погіршився слух, сітківка на одному оці… Там пробув трохи, тоді евакуаційним потягом доправили в Київ, – переповідає Володимир Духота.

   

  Після кількамісячного лікування воїну дали на місяць реабілітаційну відпустку. Але й зараз панові Володимирові тяжко сидіти, він носить спеціальний корсет, лікарі сподіваються, що так вдасться уникнути операції на спині.

   

  ГІРКОТА ВІД ВТРАТ І ЧУЖИХ ФРАЗ

   

  Володимиру Анатолійовичу боляче розповідати про втрати багатьох побратимів на війні. І також гірко дізнаватися, що дехто узагальнено каже, мовляв, багато хто пішов туди гроші заробляти.

   

  Сам поранений, але рятував побратима

   

  35-річний водій-механік 20-го окремого батальйону спецпризначення новопетрівчанин Ігор Клебан 24 лютого 2022 року пішов до тероборони, а вже 12 квітня був у лавах ЗСУ.

   

  Знову в строю: Ігор Клебан повернувся у свій батальйон за місяць після поранення

   

  – 29 липня ми прибули на Донбас. Четвертого серпня пішли на бойові позиції, де були до 8-го. Того дня по рації ми отримали повідомлення, що за нами на точку евакуації, її ще називають «точка вигрузки» (де лежать продукти та вода), приїде машина і привезе нам батарейки на рації, – пригадує Ігор Сергійович. – Просто на «точці вигрузки» нас міномети й накрили. Я встрибнув у ямку, а мій побратим не встиг. Чую, кричить: «Турнікет!» Я намотав йому один, другий. Побратимові трохи нижче коліна відірвало ногу. Він і зараз перебуває на лікуванні. А я від шокового стану навіть не відчував, що сам поранений, рятував побратима. Просто відчув, що наче ноги німіють.

   

  Воїн розповідає, що вони мали бути на точці евакуації о 14:30. А о 14:35 вже зазнали поранень. Він припускає, що ворог підслухав розмову по рації. Побратима евакуювали одразу, а Ігор залишився.

   

  – Вони поїхали, а я присів і відчув, що щось коле. Знімаю берці – а в мене уламки в ногах. Тоді знову приїхала машина та забрала мене – через кілька пунктів евакуації я опинився в Луцьку, де ці уламки вже дістали. Всі лікарі й медики дуже добре робили свою роботу, держава всім забезпечила.

   

  16 вересня Ігор Клебан уже повернувся на службу у свій батальйон, де перебуває й зараз. Каже, що почувається нормально, часом тільки відчуває оніміння в ногах.

   

  – Побратими, щоправда, кажуть, що став більш нервовим, – з усмішкою ділиться воїн. – Настрій зараз 50 на 50: і додому хочеться, і якнайшвидше закінчити цю війну. Воюватиму до перемоги.

   

  Про рани фізичні і душевні

   

  Один з тих, хто забезпечує злагодженість евакуації поранених, – 43-річний мобілізований сімейний лікар з Петрівської громади, молодший лейтенант Олексій Черняхівський.

   

  Важлива допомога: основне завдання лікаря Олексія Черняхівського довезти пораненого на лікування чи реабілітацію

   

  – Я працюю фактично на останньому етапі евакуації, моє завдання – супровід поранених при перевезенні їх на подальше лікування, – розповідає Олексій Анатолійович. – Скажімо так: боєць зазнав поранень, йому надають першу (домедичну) допомогу та доправляють у медичний пункт. Там приймають рішення про доцільність та необхідність надання подальшої медичної допомоги на місці та в разі потреби доправляють на подальший етап евакуації. Я стикаюсь з людьми, яких евакуюють далі. Моє завдання довезти таких поранених з точки «А» в точку «Б» на подальше обстеження, лікування та реабілітацію з забезпеченням медичного супроводу, хай би в чому це проявлялось. Довезти як мінімум у тому стані, у якому вони перебували до транспортування. Рутинна робота, що повністю позбавлена героїзму, але від того вона не втрачає свою важливість.

   

  Олексій Черняхівський розповідає: у його випадку, в процесі транспортування, обсяги надання будь-якої спеціалізованої допомоги (хірургічна, анестезіологічна тощо) суттєво обмежені, тому особливу увагу потрібно приділяти на етапі сортування поранених з метою оцінки доцільності перевезення в той чи той спосіб.

   

  У більшості випадків транспортування поранених відбувається без ексцесів, але може статися й таке, що під час перевезення бійця в нього виявиться, наприклад, недіагностована чи прихована проблема, що буде потребувати негайного втручання. Хоча слід зазначити, що саме тяжких поранених возять окремі спеціалізовані бригади, які «заточені» на проведення інтенсивної терапії саме в процесі перевезення.

   

  – Як приклад можу навести випадок, коли перед новим роком у потенційно стабільного пораненого в дорозі раптово відкрилася сильна кровотеча. Врятувало його те, що всі бійці перебувають під постійним медичним наглядом, і допомогу встигли надати миттєво. А другим чинником було те, що до прибуття залишалося приблизно п’ятнадцять хвилин. Відповідно до його потрапляння на операційний стіл минуло близько сорока хвилин, – каже лікар.

   

  ПАРАЛЕЛІ З ДРУГОЮ СВІТОВОЮ

   

  Олексій Черняхівський свого часу отримав спеціалізацію з психіатрії, він її не продовжував, працюючи сімейним лікарем, але зараз ці знання стали в пригоді, оскільки великий відсоток поранених має вже або буде мати в найближчому майбутньому саме ті проблеми, які належать до компетенції психіатра.

   

  – Буває так, що минає менш ніж доба, коли людина потрапляє з «нуля» на евакуацію. Реакція на стрес може бути непередбачуваною, від затинання та збудження до сліз. Це абсолютно різні люди, не виняток міцні й кремезні на вигляд, найчастіше за все вони бачать смерть своїх товаришів. Те, що можна почути з розмов, справляє гнітюче враження, – ділиться медик. – Немає виїзду, щоб не було такого хворого, але загалом їх не більш ніж 10%, з мого досвіду.

   

  У більшості випадків їм вдається допомогти – розмовою та заспокійливими препаратами.

   

  На думку Олексія Анатолійовича, після війни в Україні буде величезна кількість людей з інвалідністю. На війні здоров’я можна тільки втратити, повністю або частково. Ситуація з людьми з інвалідністю нагадуватиме ту, що була після закінчення Другої світової війни, вважає лікар.

   

  – Моя думка, що як тільки закінчиться війна, про цих людей масово забудуть,  – песимістично припускає Олексій Черняхівський.

   

  Щоб цього не допустити, має бути дуже добре налагоджено безоплатну профільну допомогу – медичну, психологічну реабілітацію. Також потрібна буде дуже грамотна медійна та інформаційна підтримка, переконаний медик.

   

  Поранені сподіваються, що їхньою долею цікавитимуться не лише рідні та друзі, а вся громада і суспільство.

   

  – Хтось цю турботу відчуває, а декому такої уваги бракує. Це треба виправити. Тоді й існуватиме наша справжня єдність, яка підсилить і тих, хто допомагає, і тих, хто підтримки потребує, навіть якщо і не просить про неї, – переконаний наш захисник і земляк Володимир Духота.

   

  Редакція «Київського моря» готова розповісти історії й інших земляків, які зазнали поранень на фронті. Звертайтеся за телефоном: +38 (098) 363 60 09

   

   

   

  © Текст – Ольга Стукало
  Фото з архіву героїв матеріалу

   

   

   

  Читайте також

  схематичне зображення розташування закладів освіти

  Об’єднання шкіл: «за» і «проти»

  Читати далі
  Жінка стоіть і рукою вказує на волонтерську нагороду

  Волонтерська рота

  Читати далі
  Спортсмени на п’єдесталі

  Як армрестлінг змінює життя

  Читати далі

  Війна і робота

  Читати далі

  «Наші автівки їздять від Донеччини до Херсонщини»

  Читати далі

  «Стугни», врятовані на березі Ірпеня

  Читати далі

  «Труселькові феї»

  Читати далі

  Життя після поранення

  Читати далі

  Під обстрілами повертав світло в громаду

  Читати далі

  Чемпіоном можна стати в будь-якому віці

  Читати далі

  Гуртом і розписи відновлювати легше

  Читати далі

  Нас не зламати!

  Читати далі
  обкладинка газети на зеленому тлі

  Весна надії

  Читати далі
  Командувач Об’єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв вручає нагрудний знак «За службу та звитягу» ІІІ ступеня начальнику штабу Петрівського ДФТГ Русланові Козеру

  У громаді відзначили День добровольця

  Читати далі

  Громада провела в останню путь двох захисників

  Читати далі
  упаковка світлодіодних ламп

  Лампочка нова – економія чимала

  Читати далі

  Рік великої війни – рік мужності та сили

  Читати далі

  У громаді відкрився Цифровий навчальний центр DLC

  Читати далі

  Петрівські добровольці отримали зимовий одяг

  Читати далі

  Перемогу наближай – до «Гвардії наступу» вступай!

  Читати далі

  Здоров’я душі теж важливе

  Читати далі

  Литовці подивились, як петрівчани боронились

  Читати далі