Свічки заливай – бійців зігрівай

У Молодіжному центрі нашої громади дітей навчають виготовляти окопні свічки
Перша така майстерка відбулася на початку грудня в Старих Петрівцях. Під керівництвом завідувача Молодіжного центру Євгена Палія та козака Сергія Шума майже 20 дітей за кілька годин виготовили більш ніж 250 окопних свічок. Частина з виробів уже поїхала на передову
КОРИСНИЙ ПОЗИТИВ
Ідея заходу з’явилася від життєвої потреби, розповідає завідувач філії «Центру культурних послуг» Петрівської сільради «Молодіжний центр» Євген Палій.
– Нашим бійцям на фронті потрібні такі невеличкі джерела обігріву. Водночас ми хотіли згуртувати молодь навколо корисної справи. Так з’явилась ідея спочатку об’єднати дітей за такою роботою, а потім пограти в настільні ігри, щоб додати позитиву в цей нелегкий час. Ми хотіли, щоб кожна дитина, яка прийшла на захід, виготовила декілька свічок, запам’ятала процес та надалі могла самостійно робити такі свічки вдома, – каже Євген.
У першій майстерці, що відбувалась у Старопетрівському будинку культури, взяли участь приблизно 20 дітей віком від шести й орієнтовно до 15 років. А також батьки, які привели найменшеньких діток.
– Кожен робив свою роботу: хтось різав картон, хтось заправляв його в банки, хтось допомагав розпалювати багаття та топити віск. Кожен був долучений, – ділиться засновник і очільник гурту козацького вишколу «Межигірський сокіл» Сергій Шум. – Щоб було приємніше та цікавіше, ми заварили в казані чай, принесли різноманітне печиво. Діти провели час з користю та задоволенням.
Узагалі в Молодіжному центрі планують провести такі заходи в усіх селах громади, щоб діти не їздили, а могли прийти і долучитись до цієї роботи на місці.
НА КАВУ, СУП ТА ОБІГРІВ
Свічки виготовляють з різних консервних банок, картону та воску. Найменша бляшанка – з-під котячого корму.
– Відповідно й коефіцієнт корисної дії в них різний: з допомогою більшої свічки можна навіть чашечку кави приготувати, підігріти кілька літрів супу, а найменша просто зігріє та підсвітить. Усі окопні свічки призначені для одноразового використання, тому їх потрібно дуже багато, – пояснює Євген Палій.
Діти охоче долучилися до ініціативи – принесли з дому консервні бляшанки, картон, шматки старих свічок, парафін.
– Беремо банку, беремо картон, загортаємо його всередину банки й туди вставляємо такий ґніт (російською фитиль), потім заливаємо воском, – швиденько переказує засвоєне 11-річний Антон Штанько.
Ґніт виготовляється також з картону. Коли його залити гарячим воском чи парафіном, він горить доволі довго.

12-річний Ілля Вихлянцев уточнює, що на картоні слід попередньо позначити довжину баночки. Картон має бути трошки коротший.
– Відправляємо їх воїнам на фронт. Воїни потім гріються і можуть розігрівати собі чай, – каже хлопець.
НА ЩО ТРЕБА ЗВАЖАТИ
Дорослі ж додають кілька важливих деталей і застережень.
– По-перше, в багатьох бляшанок гострі краї, тому, якщо робити ці свічки вдома, треба, щоб батьки проконтролювали цей момент. Можливо, треба буде молоточком трошки завальцювати ці краї. По-друге, важливо, щоб картон був правильно розміщений – не надто щільно укладений, щоб там був простір, куди залити віск. Віск слід наливати саме в «стільники» (російською соты) картону. По-третє, віск нагрівають, поки він не стане повністю рідким, і тоді без поспіху його заливають. Віск дуже гарячий, краще використати чайничок з вузьким носиком, щоб не попектися, – радить Євген Палій. – Ми з дітьми виливали віск надворі, щоб не порушувати правил пожежної безпеки.
Слід зважати, що віск плавиться не так швидко та його йде багато, додає Сергій Шум.

– Буває, заллєш, а папір його в себе вбере. Тому коли трошки постоїть, треба ще доливати. Два, а то й три рази. Плюс необхідно визначати висоту бляшанки – вона має становити не більш як 5–8 сантиметрів. Якщо буде вища, то свічка просто не вигорить до кінця, – пояснює пан Сергій.
Наприклад, якщо банка від кукурудзи, то десь три її чверті слід заповнити воском і картоном, а одну чверть залишити незаповненою.
Окопні свічки в нашій громаді виготовляє кілька волонтерів, але й внесок дітей не менш важливий. Можна приходити на майстерки та вчитися, а можна допомогти дорослим волонтерам з сировиною, якої завжди бракує.
Долучайтеся!
Читайте також

Життя після поранення

Під обстрілами повертав світло в громаду

Чемпіоном можна стати в будь-якому віці

Гуртом і розписи відновлювати легше

Нас не зламати!

«Труднощі роблять нас сильнішими»

Свічки заливай – бійців зігрівай

Тотальна економія

Як португальці допомогу у Старі Петрівці передавали

Йалцин Алієв: «Наші роли та піца смачніші за київські»

«Я шість годин їхав стоячи…»

Темні часи

Здоров’я душі теж важливе

Литовці подивились, як петрівчани боронились

У Нових Петрівцях попрощались з трьома воїнами

Колядували – Україні перемоги бажали

Перезимуємо. Вистоїмо. Переможемо

Петрівчанки вразили італійську публіку

Бюджет виживання

Тобі чаю не дали? На гарячу лінію дзвони!

Поховали воїна, який загинув у «Десні»
