Гуртом і розписи відновлювати легше

Як кожен може вписати своє ім’я в історію Свято-Покровського храму
У новопетрівській Свято-Покровській церкві, пам’ятці архітектури місцевого значення, з 2019 року відновлюють настінний розпис. Кошти на створення кожної ікони дають небайдужі парафіяни, чиї прізвища вписують під образами святих
– Середина березня 2022 року. Демидів окупований, Мощун окупований, тут увесь час бахкає, а до мене приходить чоловік, дає гроші й каже: «Це на ікони». Відповідаю: «Слухайте, війна ж! Художника немає, я не знаю, коли він приїде й чи приїде взагалі…» Чоловік далі веде своє: «Війна все одно закінчиться, художник приїде і буде розписувати. Я маю кошти і даю вам зараз». Потім ще жінка принесла гроші й також каже: «Хай буде, закінчиться війна, будуть розписи», – пригадує разючі приклади благодійництва жителів нашої громади настоятель Свято-Покровського храму в Нових Петрівцях Тарас Кобевка. – Люди вірять у перемогу, вірять, що Господь допоможе, і ми подолаємо ворога.
У ХРАМІ – ДІОРАМА
Свято-Покровському храму вже більш ніж 110 років. Дослідники називають велику і водночас витончену будівлю одним з найцікавіших зразків цегляних церков Київщини. Проте доля їй випала несолодка. Храм постраждав під час Другої світової, в ньому зробили склад солі, хотіли знести, але врешті розмістили в ньому діораму «Битва за Київ. Лютізький плацдарм. 1943 рік». Замість богослужінь тут приймали підлітків у піонери. Ясна річ, усі розписи знищили, забіливши їх вапном.
Історія відновлення розпочалася 2010-го, коли тодішня Новопетрівська сільська рада з головою Радіоном Стареньким до століття освячення храму виділила кошти на ремонт фасаду й покрівлі, розповідає отець Тарас. Далі настоятель з парафіянами міняли підлогу й ремонтували підвал, який зараз є одним з найнадійніших у громаді укриттів. Урешті взялися готувати храм до розписів.
ВІД СТАРИХ ІКОН ЗАЛИШИВСЯ ЄДИНИЙ ВІДЕОКАДР
– В архівних відео ми знайшли один кадр з цього храму: стелі немає, вгорі небо і здалека видно шматочок розписів. Це фактично єдиний елемент, який вказав на те, який вигляд мав внутрішній розпис 1974 року. Приблизно по цьому фрагменту ми почали відновлювати ікони, – розповідає художник-монументаліст Іван Галак.

Іван родом з Тернопілля, села Старі Петликівці. Закінчив унікальний в Україні Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва, здобув ступінь магістра в Київській державній академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука. Буквально одразу після закінчення кафедри монументально-декоративного живопису взявся до роботи в новопетрівському храмі.
Шлях Івана до іконопису розпочався з дитячого здивування, коли бабуся вперше привела його до храму.
Тоді дитині було цікаво, як це все робиться. Урешті хлопець вирішив зробити монументальний розпис своїм фахом. Ця праця вимагає, крім майстерності, гарної фізичної підготовки – адже це робота на висоті в досить жорстких умовах. А майстерність треба повсякчас відточувати, як у спорті, ділиться Іван Галак. На одну ікону в нього йде 5-6 днів безперервної роботи.
З 2019 року за проєктом отця Тараса Іван поступово відновлює образи святих у візантійському стилі. Храму з більш ніж столітньою історією не личив би інший, більш сучасний стиль, упевнений Тарас Кобевка.
РІЧ У ГРОШАХ
За ці чотири роки вдалося відновити майже тридцять відсотків розписів храму.
Виготовлення одного стінного образу святого обходиться орієнтовно в триста п’ятдесят доларів.
– Люди моляться до Бога, але ікона допомагає їм зосередитись на молитві, – каже про важливість розписів у храмі Іван Галак. – Попри війну ми продовжуємо роботу і людям це приносить бажання приходити в храм. Тому просимо всіх, хто має бажання і можливість, допомогти нам з завершенням розпису. Водночас ви зможете вписати своє ім’я у велику справу відновлення історичної споруди.
«…І сам Господь наш Ісус Христос сказав, що блаженніше давати, аніж брати!»
Якщо бажаєте долучитися фінансово, приходьте до храму:
📍 Свято-Покровська парафія Київської єпархії УПЦ (ПЦУ)
с. Нові Петрівці,
вул. Свято-Покровська, 235
Настоятель храму Тарас Кобевка
📞 + 38 (067) 494 23 93
© Текст і фото – Ольга Стукало
Читайте також

«Рано чи пізно здичавілі собаки підуть в село. І це буде страшно»

«Якщо не співати, то, значить, ворог нас здолав»

Тактична хитрість рятує життя

Об’єднання шкіл: «за» і «проти»

Волонтерська рота

Як армрестлінг змінює життя

Війна і робота

«Наші автівки їздять від Донеччини до Херсонщини»

«Стугни», врятовані на березі Ірпеня

«Труселькові феї»

Життя після поранення

Під обстрілами повертав світло в громаду

Земля годує і наснагу дарує

У Старих Петрівцях шиють фліскі та плитоноски

Петрівськими пасками ласували на фронті

У Київської ОВА – новий голова

Весна надії

У громаді відзначили День добровольця

Громада провела в останню путь двох захисників

Лампочка нова – економія чимала

Рік великої війни – рік мужності та сили
