«Я шість годин їхав стоячи…»

  На фото 5 дітец на тлі стіни з грамотами

  Діти громади – про війну, вимушену евакуацію та повернення додому

   

  «Повітряні тривоги, перебої зі світлом, слабкий інтернет – але ми не жалкуємо, що вже тут». Так кажуть діти, які повернулися до Петрівської громади після вимушеного перебування за кордоном чи в інших регіонах України. Усі наші співрозмовники – учасники дитячого аматорського ансамблю «Калинове намисто», мешканці Нових Петрівців. Вони розповіли, як складнощі виїзду принесли їм водночас нові знання та знайомства

   

  «ВОНИ НАС ПРИХИСТИЛИ, А МИ ЇМ ВСІЛЯКО ДОПОМАГАЛИ»

   

  – Уранці мама прийшла будити брата. Я подумала, що це, аби він не проспав роботу, й нічого не запідозрила. Але потім мама в сльозах сказала: «Війна почалася. Швидко збирайте свої найважливіші речі й на вихід», – схвильовано пригадує ранок 24 лютого 13-річна Анастасія Гайдар.

   

  Того дня родина бачила над своїми головами російські ракети та літаки, ховалася в будинку знайомих, а наступного ранку вирішила виїжджати в безпечніше місце.

   

  – Тато приготував хліб, ми узяли якісь продукти й поїхали просто в нікуди. В дорозі я попросила їсти. Тато каже: «Настю, потерпи, тому що, може, це останні харчі». Я намагалася спати, щоб не хотілося їсти. Знайшли знайомих, які жили на Львівщині, поїхали туди. Нас добре зустріли, нагодували й облаштували. Там ми готували відрами вареники й голубці для ЗСУ, якщо бракувало машин, то й розвозити намагалися. Всіляко допомагали господарям дому. Додому повернулися наприкінці березня. Першим ділом я обняла бабусю з дідусем, вони розплакалися. Зайшла в дім і не впізнала його, тому що всі вікна були зашторені покривалами. Після того ми вже чули й вибухи, й повітряні тривоги, але це сприймається вже не настільки емоційно, – ділиться Анастасія.

   

   

  – Перше, що я зробив, коли ми повернулися додому, – обійняв свого собаку, – каже Олександр Володько

   

  Олександрові Володьку також 13. Він так само бачив над своєю хатою гвинтокрили з російським десантом. Родина виїхала на Хмельниччину, де пробула приблизно місяць.

   

  – Нас пустили в хату прості люди. Інші сусіди приносили нам молоко, давали банки сала, інші гостинці. Ми поїхали додому, коли ситуація заспокоїлася, вже не було вибухів поруч. Перше, що я зробив, коли ми повернулися додому, – обійняв свого собаку, – каже хлопець.

   

  «ПРИЙМАЛИ НАС НЕ ЯК БІЖЕНЦІВ, А ЯК ДАЛЕКИХ РОДИЧІВ»

   

  13-річна Лілія Фадєєва більш ніж пів року пробула в Польщі.

   

   

  – У першу неділю повномасштабної війни через нас летіло дуже багато гвинтокрилів і літаків. Ми з погреба це все добре чули, – пригадує дитина. – Тому вирішили, що тимчасово поїхати до Польщі – це хороша ідея. Ставлення до нас було суперове, поляки виявили солідарність з нами. Ми познайомились з цікавими людьми, відвідали багато місць. Я навчалася й у польській школі, й у своїй. Це корисний досвід на все життя. За інших умов я, мабуть, ніколи б не пробула пів року за кордоном. Було сумно розлучатися з власниками нашого тимчасового житла. Та все-таки вдома мені спокійніше, тому що я з рідними й тут є велика підтримка.

   

  Олександр Соць з Валків (район Нових Петрівців, а раніше – окреме село) також каже, що з першого дня війни ховалися в погребі.

   

  На фото 5 дітей на тлі стіни з грамотами
  Удома все одно краще: діти спокійно ставляться до нинішніх складнощів і охоче ходять на заняття співом. Зліва направо: Вікторія Шутун, Анастасія Гайдар, Лілія Фадєєва, Олександр Володько, Олександр Соць

   

  – Було дуже моторошно, ми чули звуки вибухів. 9 березня ми вже не могли це терпіти, вскочили в поїзд і поїхали в нікуди. Вже в поїзді дізналися, що їдемо на Львів, зраділи. Ми сиділи на дерев’яних лавах. Я шість годин їхав стоячи, бо там були літні люди, і я поступався їм місцем. Після цього в мене дуже боліли ноги. Поки ми їхали, тато зв’язався зі своїм знайомим і той сказав, що наша сім’я моє приїхати до нього в село Бібрка на Львівщині. Нас прихистила дуже добра родина, – ділиться хлопчик.

   

  За п’ять днів автобусом поїхали до Польщі. Там жили в селищі біля Варшави в дідуся пана Гацика й пані Терези, брата та сестри.

   

   

  – Вони прихистили нас і допомагали, чим могли. На другий місяць ми знайшли собі друзів, до них щодня ходили грати у футбол. Це хлопчик Адам і дві його старші сестри. Якби не вони, мені було б дуже нудно в Польщі. Нас гарно прийняли, я таких добрих людей ще не бачив. Коли ми просто йшли вулицею, різні люди нам пропонували допомогу. Пробули в Польщі майже пів року. Взагалі війна – це дуже погано для всього людства, – каже Олександр.

   

  – В дорозі я попросила їсти. Тато каже: «Настю, потерпи, тому що, може, це останні харчі», – ділиться Анастасія Гайдар

   

  13-річна Вікторія Шутун розповідає, що спочатку їхня родина переїхала з дому подалі від головної дороги в Нових Петрівцях, потім до Кропивницького, а вже звідти через Умань та Львів – до Польщі й далі до Німеччини.

   

   

  – Через волонтера нам знайшли житло. Ці люди нас тепло прийняли, погодували. Сприймали нас не як біженців, а як своїх далеких родичів. Ми жили з комфортом, одяг нам купували, в школу відправили. Я вивчала німецьку мову, познайомилася з класними людьми, ми досі спілкуємось. Ми повернулися на початку червня. Але наші нові друзі й зараз запитують, як у нас справи та чи ми не збираємось знову до них їхати, бо вони не здають нікому цей дім і готові завжди нас прийняти. Мені сподобалося в Німеччині, але
  все одно дуже хотілося додому.

   

  Діти діляться, що з радістю повернулися до занять співом після повернення додому.

   

   

  – Ми почали записувати відео, вчимо пісні. Наша керівниця Альона Сивоха-Іваненко намагається нас підтримувати. Ми тут як одна маленька сім’я, – каже Анастасія Гайдар. – 20 вересня «Калиновому намисту» виповнилося 5 років, і Альона Степанівна сказала, що ми по-справжньому відсвяткуємо ювілей після Перемоги. Чекаємо з нетерпінням!

   

  Текст і фото – Ольга Стукало

  Читайте також

  Життя після поранення

  Читати далі

  Під обстрілами повертав світло в громаду

  Читати далі

  Чемпіоном можна стати в будь-якому віці

  Читати далі

  Гуртом і розписи відновлювати легше

  Читати далі

  Нас не зламати!

  Читати далі
  підприємець Владислав Кметь стоїть перед входом у відділення "Нової Пошти"

  «Труднощі роблять нас сильнішими»

  Читати далі
  Козак Сергій Шум заливає гарячий віск у бляшанки для окопних свічок

  Свічки заливай – бійців зігрівай

  Читати далі
  старша пані рахує копійки з гаманця

  Тотальна економія

  Читати далі
  троє чоловіків на фоні військового буса, завантаженого пляшками з водою

  Як португальці допомогу у Старі Петрівці передавали

  Читати далі
  шеф-кухар тримає піднос із ролами суші

  Йалцин Алієв: «Наші роли та піца смачніші за київські»

  Читати далі
  На фото 5 дітец на тлі стіни з грамотами

  «Я шість годин їхав стоячи…»

  Читати далі
  ілюстрація до теми номера

  Темні часи

  Читати далі

  Здоров’я душі теж важливе

  Читати далі

  Литовці подивились, як петрівчани боронились

  Читати далі

  У Нових Петрівцях попрощались з трьома воїнами

  Читати далі

  Колядували – Україні перемоги бажали

  Читати далі

  Перезимуємо. Вистоїмо. Переможемо

  Читати далі

  Петрівчанки вразили італійську публіку

  Читати далі

  Бюджет виживання

  Читати далі
  QR-код для зворотного зв'язку про роботу "Пунктів Незламності"

  Тобі чаю не дали? На гарячу лінію дзвони!

  Читати далі
  Загиблий воїн Богдан Дідковський

  Поховали воїна, який загинув у «Десні»

  Читати далі

  З Різдвом Христовим та Новим роком!

  Читати далі