Тотальна економія

  старша пані рахує копійки з гаманця

  На чому заощаджують жителі громади та Петрівська сільська рада 

   

  Ворог нищить усе, до чого дотягується. Росіяни намагаються стерти Україну в буквальному сенсі цього слова. Тому зрівнюють з землею наші оселі, підприємства, об’єкти енергетики… Одні з нас втратили житло, інші роботу, а в когось війна забрала життя… Росіяни зруйнували наш звичний спосіб життя. Щоб вижити й перемогти, ми всі змушені економити: на паливі, одягу, харчах, електро­енергії

   

   

  РЕЗУЛЬТАТИ ОПИТУВАННЯ

   

  Наприкінці жовтня «Суспільне» провело опитування українців, яке засвідчило, що 96% респондентів економлять або вимушені відмовитися від деяких витрат чи покупок. Відповідно до результатів дослідження наші громадяни зараз зменшили витрати або взагалі відклали придбання побутової техніки (61%), подорожі (61%), придбання електроніки та ґаджетів (59%), витрати на спорт та дозвілля (55%), одяг та взуття (50%).

   

  «Київське море» також провело опитування на нашій сторінці та в групі у Фейсбуку і воно засвідчило, що в Петрівській громаді люди так само багато на чому намагаються заощадити.

   

  – Я на всьому економлю. Тому що пенсіонерам вижити сьогодні дуже важко. Дохід у нас з чоловіком – дві пенсії та моя мінімальна зарплата. Обоє хворіємо на діабет. На першому плані в нас ліки і компослуги. А вже на їжу що Бог дав. Є невеличкий город, маємо свої овочі. А білкової їжі робимо меншу порцію – легше на ноги буде, – з усмішкою ділиться бібліотекарка Новопетрівського ліцею Лідія Далевська.

   

  На чому заощаджують жителі громади, «Київське море» дізналося в місцевих підприємців. Також ми з’ясували, наскільки змінився бюджет громади.

   

  МЕНШЕ МАГАЗИННОГО – БІЛЬШЕ ДОМАШНЬОГО

   

  – Звичайно, перед війною люди почувалися більш забезпеченими, – каже власниця продуктових магазинів у Гуті-Межигірській та Лютежі Наталія Ковнацька. – Могли собі більше дозволити, замовляли щось більш оригінальне і дорожче, чи то тортик на день народження, чи щось з ковбасного, чи сирного відділу. Щось добренького хотілося. На цей час багато людей, які працюють, розуміють, що треба якусь частинку коштів відправляти на ЗСУ. Є частинка коштів, за які вони можуть закупити свічки, віск, передати на маскувальні сітки, допомогу хлопцям з села, які воюють. У цьому плані люди можуть собі щось не докупить, але на це вони кошти виділяють.

   

  У магазинах пані Наталії покупці стали більше брати борошно, а не готові тістечка чи щось подібне.

   

  продавчиня продуктового магазину за прилавком на тлі пачок чаю та інших товарів
  Не просто крамниця:
  магазин Наталії
  Ковнацької є своєрідним громадським простором для жителів Гути-Межигірської

   

  – Люди більше печуть домашнього, щоб заощадити кошти. Хліб цінують більше. Його почали цінувати в той період, коли ми під час війни ділили батон на двох-трьох, бо їх не вистачало. Тепер люди вже не перебирають, беруть хліб, який є, можуть навіть розтягти його на день-два, – ділиться спостереженнями Наталія Миколаївна. – Економлять і на фруктах, і на овочах. Якщо раніше брали й апельсини, гранати, банани, то зараз люди більше купують яблука або їдять домашні. Так само в і ковбасних та рибних продуктах люди трошки себе обмежують. У цьому році багато людей намагалися щось посадити, і навіть зараз, восени, вони закуповують насіння більше, ніж раніше. Позаторік такого не було. Усі знали, що навесні щось обов’язково привезуть, а зараз люди намагаються самі себе й городиною забезпечити. А ще раніше односельці полюбляли чорне соняшникове насіння, а зараз намагаються їсти гарбузове, в кого є домашнє.

   

  ДОРОГЕ САЛО – ЇМО МАЛО

   

  М’ясо та сало подорожчало, їх менше купують, ніж раніше, каже продавчиня м’ясного магазину «Покровський» у центрі Нових Петрівців Катерина Дубаніна.

   

  – Але все одно купують і м’ясо, і сало. Добре беруть уже готову тушкованку, адже варити самому це теж відчутні витрати зараз – одне на одне виходить, – переконана пані Катерина.

   

  А от шеф-кухар магазину напівфабрикатів «Кулінарія» (торгова марка «Панянка») в Лютежі каже, що їхні клієнти продовжують купувати, як і раніше. Хоч ціни на продукцію й немалі, бо все натуральне.

   

  – Завжди людина візьме те, що їй смачніше. Інколи можуть взяти щось подешевше, багато хто бере щось смачненьке дітям. Наприклад, у нас є сирна продукція – з натурального сиру та сирної маси. Дітям найчастіше беруть з натурального сиру напівфабрикати. А взагалі в нас потік покупців змінюється тільки на краще, – задоволений пан Олег.

   

  Можливо, це пов’язано з віяловими відключеннями електроенергії, щоб, коли є світло, можна було швидко приготувати страву та нагодувати родину.

   

  Продавчиня Вікторія з Лютежа розповідає, що економить в основному на продуктах.

   

  – Не купую тістечок, тортиків. Приготувала раз на три дні собі якийсь суп-борщ і мені його вистачає з головою, – ділиться молода жінка.

   

  КУПИВ ОДНУ ПАРУ – Й НОСИШ ДО ЗНОСУ

   

  – Звичайно, менше купують взуття, тому що якось і грошей немає. Колись і одна пара треба, і друга, третя, четверта, а зараз одненьку купили й носять до зносу. Хто може, бере хороше взуття, хто не може – то подешевше. Одяг трошки гірше продається, – ділиться продавчиня магазину «Взуття» в центрі Старих Петрівців Людмила Хоботова.

   

  інфографіка про те, на чому економлять уже зараз
  Затягнули паски: так змінилася купівельна поведінка українців, згідно з дослідженням компанії Kantar

   

  – Людям зараз важко. Зарплати не підвищують, проїзд дорогий, – каже й продавчиня у крамниці «Економка» в Лютежі Алла Радкевич. – Оскільки в нас ціни помірні, то наші товари беруть нормально. Побутову хімію, туалетний папір як брали, так і беруть. Може, щось з посуду не беруть, відкладають на комуналку. А от на свічки та ліхтарики великий попит.

   

  НА ЧОМУ НЕ ЕКОНОМИМО

   

  Українці не готові економити на товарах для дітей, а також на продукції для домашніх улюбленців, засвідчило згадане на початку тексту всеукраїнське опитування. На локальному рівні Петрівської громади
  теж така ситуація.

   

  продавчиня зоомагазину на тлі кліток з папужками
  На тваринах не економлять: продавчиня зоомагазину в Лютежі Юлія Шарапа каже, що клієнти обирають товари, зважаючи на смаки своїх улюбленців, а не на ціну

   

  – На домашніх улюбленцях не економлять. Люди постійно беруть той корм, який їсть їхня тварина. Наприклад, кажуть: не їсть улюбленець оце просо. Значить, беруть дорожче, бо їсть тільки це. Хоча ціни й зросли на 10-15%, на тварин грошей не шкодують. І не лише на своїх, а й навіть на безпритульних. Днями жіночка прийшла і каже: «Ось тут на морі хочу погодувати кошенят». І вона взяла за сто з хвостиком гривень корм, а не дешевший, – розповідає продавчиня зоомагазину в центрі Лютежа Юлія Шарапа.

   

  Також наші люди не економлять на квітах.

   

  – Люди народжуються, помирають, близькі хочуть віддати їм останню шану. До речі, серед клієнтів зараз багато військових – вони дуже хочуть порадувати жінок, коли їдуть додому, і купують їм і троянди, і букети дуже часто, – каже власниця крамниці квітів Катерина Сивашенко. – Найперша квітка зараз – хризантема, вона дуже довго стоїть і пахне, беруть на будь-які випадки. Троянда – вже друга.

   

  БЮДЖЕТ ГРОМАДИ «ПРОСІВ»

   

  Бюджет Петрівської сільської територіальної громади за січень – вересень 2022 року за доходами виконано в сумі 176 068 127 грн 65 коп., звітувала нещодавно на засіданні Петрівської сільської ради начальниця фінансового управління Петрівської сільської ради Галина Дорошенко.

   

  Порівняно з минулим роком бюджет громади недовиконаний.

   

  – Недовиконання становить 18 мільйонів гривень, – уточнює Галина Василівна. – Причиною зменшення надходжень є внесені зміни до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану. Оскільки ще немає відповідної постанови Кабміну про визначення територій, де велися бойові дії, в нас відбувається недовиконання саме по місцевих податках, таких як плата
  за землю й податок на нерухоме майно. Плата за землю є бюджетоутворюваним джерелом доходів загального фонду бюджету громади. За дев’ять місяців наш план на 2022-й рік виконаний на 63%.

   

  Найбільше видатків у бюджеті за січень – вересень пішло на захищені статті – 78,1%. Це передусім видатки на оплату праці й нарахування на заробітну плату, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, харчів, соціальні гарантії для малозахищених категорій громадян тощо.

   

  – Капітальні видатки ми не проводимо. Основні витрати в нас ідуть на укриття в закладах освіти. Облаштовано укриття в Лютізькому та Старопетрівському ліцеях, садочку «Петрик», також плануємо
  облаштувати укриття в школі мистецтв. Зараз в основному робиться акцент на безпеку, – підсумовує Галина Дорошенко. – На 2023 рік ми плануємо видатки тільки на захищені статті.

  ** *

   

  – Головне, щоб ні в кого не опускались руки. От що, – переконана Лідія Далевська. – Що вродило більше в нас, то ми стараємося передавати знайомій волонтерці, яка підтримує ЗСУ. Була зайва малина, передавали, є яблучка – теж передаємо. Якщо маєш щось зайве, то треба допомогти іншим. Отак виживаємо, і дякувати Богу. Зараз нам, як писав Тарас Шевченко, «треба миром, громадою обух сталить, та добре вигострить сокиру», але не будити волю, а відстояти її. Тому найважливіше, щоб наші хлопці прогнали цих ворогів. Треба витерпіти, вистояти і врешті-решт добро переможе зло!

   

  Текст і фото – Ольга Стукало
  Інфографіка з сайта www.the-village.com.ua

   

   

  Читайте також

  Життя після поранення

  Читати далі

  Під обстрілами повертав світло в громаду

  Читати далі

  Чемпіоном можна стати в будь-якому віці

  Читати далі

  Гуртом і розписи відновлювати легше

  Читати далі

  Нас не зламати!

  Читати далі
  підприємець Владислав Кметь стоїть перед входом у відділення "Нової Пошти"

  «Труднощі роблять нас сильнішими»

  Читати далі
  Козак Сергій Шум заливає гарячий віск у бляшанки для окопних свічок

  Свічки заливай – бійців зігрівай

  Читати далі
  старша пані рахує копійки з гаманця

  Тотальна економія

  Читати далі
  троє чоловіків на фоні військового буса, завантаженого пляшками з водою

  Як португальці допомогу у Старі Петрівці передавали

  Читати далі
  шеф-кухар тримає піднос із ролами суші

  Йалцин Алієв: «Наші роли та піца смачніші за київські»

  Читати далі
  На фото 5 дітец на тлі стіни з грамотами

  «Я шість годин їхав стоячи…»

  Читати далі
  ілюстрація до теми номера

  Темні часи

  Читати далі

  Здоров’я душі теж важливе

  Читати далі

  Литовці подивились, як петрівчани боронились

  Читати далі

  У Нових Петрівцях попрощались з трьома воїнами

  Читати далі

  Колядували – Україні перемоги бажали

  Читати далі

  Перезимуємо. Вистоїмо. Переможемо

  Читати далі

  Петрівчанки вразили італійську публіку

  Читати далі

  Бюджет виживання

  Читати далі
  QR-код для зворотного зв'язку про роботу "Пунктів Незламності"

  Тобі чаю не дали? На гарячу лінію дзвони!

  Читати далі
  Загиблий воїн Богдан Дідковський

  Поховали воїна, який загинув у «Десні»

  Читати далі

  З Різдвом Христовим та Новим роком!

  Читати далі