Свій одяг віддай, а чужий – собі забирай

У нашій громаді діє проєкт, що допомагає місцевим людям і вимушеним переселенцям
Тетяна Скапровська – засновниця й координаторка спільноти «Ярмарок їжі та спокою» та проєкту «Безкоштовний магазин» у Петрівській громаді. Ми поспілкувалися про те, як можна долучитися до волонтерського гурту й допомогти вимушеним переселенцям та всім, хто у скруті
ЯРМАРОК ЇЖІ ТА СПОКОЮ
Тетяна Скапровська – волонтерка з 2014 року. Тоді вона жила в Одесі, працювала під псевдонімом Далія Северин. Пізніше жінка знайшла свою другу половинку в нашій громаді, переїхала сюди.
– Я приїхала в Нові Петрівці 2019 року. Нічого не знала тут, шукала в різних групах у соцмережах, де купити смачну їжу. Створила у Вайбері групу «Ярмарок їжі» та сказала: всім, хто хоче купити або продати смачну їжу, сюди. Змінила назву на «Ярмарок їжі та СПОКОЮ», коли розпочалася повномасштабна війна. Ми написали в групі, що треба допомагати військовим. Відгукнулась велика кількість людей, ми змогли багато чого зробити. Тоді ж з міркувань безпеки я закрила групу, люди додавалися лише після співбесіди зі мною. Одні з моїх улюблених запитань були такі: наскільки старенький Старенький і наскільки кучерявий Кучерявий? – з усмішкою розповідає Тетяна. – До речі, хочу висловити вдячність за співпрацю та всіляку підтримку Петрівській сільській раді. Ми прекрасно контактуємо, ще в перші місяці встановили міцні партнерські відносини.
Наскільки старенький Старенький і наскільки кучерявий Кучерявий? – тест на виявлення російських шпигунів від Тетяни Скапровської
Коли ситуація на Київщині покращала, Тетяна подумала: «Яку користь ми зможемо приносити далі?» Так виник проєкт «Безкоштовний магазин».
НЕПОТРІБНЕ – ПОТРІБНЕ
Проєкт працює в двох напрямах. Перший – це магазин взаємообміну. Місцеві приносять речі, з яких вони повиростали чи вони їм уже не подобаються, і беруть ті, що їм підходять. Гасло цього напряму: непотрібне – потрібне.
Другий напрям – допомога людям з громад палаючого сходу, як їх називає Тетяна. Тим, хто змушений був залишити свої домівки. Такі люди просто приходять і беруть усе, що їм потрібно, з наявного без жодних умов.
Кожна кімната в приміщенні магазину – це окремий відділ. Дитячий, жіночий, чоловічий. Відділ верхнього одягу й постільної білизни. Крім одягу, тут є посуд, дитяче харчування та ліки, іграшки, памперси, книжки для дітей і дорослих… Усе це принесли й приносять жителі нашої громади, Вишгорода, Києва.
НОМЕР ПЕРЕДАЄТЬСЯ ЯК ПРАПОР
За кілька місяців «Безкоштовний магазин» набув популярності по всій Україні, розповідає Тетяна Скапровська.
– Наш номер телефону передається як прапор. Сьогодні мені, наприклад, дзвонять люди з Херсона, які зараз у Нових Петрівцях, ми їм допомагаємо, а вони дають наш номер своїм землякам. А ті люди вже в Ужгороді, наприклад, і вони звідти нам телефонують. Звертаються: «Нам сказали, що тут допомагають переселенцям одягом». Тоді ми складаємо посилку за їхніми розмірами. Наприклад, якщо в жінки 52 розмір, розмір взуття 36, вік 80 років, то ми розуміємо, які мають бути ці речі. Наш кістяк – це я, Анастасія Кучер, Наіра-Гоар Айвазян, Наталія Полинкова, Наталія Кульбіда, Тетяна Шевченко, Олена та Григорій Мережки, Оксана Місюра, Марія Гаврищук. Це люди, яких кличеш на допомогу, вони злітаються й усе бігом складають, – розповідає волонтерка. – Наших дівчат уже називають справдешніми стилістами. Настільки хвацько вони добирають речі, які ми розсилаємо по всій країні.
Трапляються й кумедні випадки.
– Вечір. Усі вже втомлені. Відчиняються двері, заходить чоловік. До нас тоді багато йшло людей з палаючих громад сходу. Я дивлюся на чоловіка й кажу: «Все-все, я розумію. Ви десь метр 86, розмір у вас ХL, нога десь 43 з половиною». А він у відповідь: «Тетяно, я не знаю, навіщо вам ця інформація. Мені просто жінка сказала занести пакет з одягом», – сміється волонтерка.
ВІДКРИТИЙ ПРОСТІР ВЗАЄМОДОПОМОГИ
«Безкоштовний магазин» – це відкритий проєкт. Кожен, коли має вільний час, може зателефонувати й прийти допомогти. Розібрати й посортувати пакунки, які принесли інші люди, або ж допомогти скласти посилку. Переважно допомагають волонтери з Нових Петрівців, але приходять, коли можуть, і люди з Лютежа, Старих Петрівців.
– Бувало, коли місцеві приходили й казали: «В мене є потреба в деяких речах. Можна я натомість вам допоможу, попрацюю кілька годин?» Я цьому дуже радію, – ділиться волонтерка. – Тоді все по-чесному. Дуже люблю, коли вкладають свої сили в цей проєкт.
Наприклад, переселенці, які отримали в магазині потрібні речі, потім прийшли й допомогли зробити стійки та стелажі для речей. З’ясувалося, що вони меблярі, вже навіть знайшли тут роботу.
Також можна допомогти з відправкою посилок. Речі їдуть у Слов’янськ, Ізюм, Миколаїв… Волонтери також забирають їх у Мощун, Демидів, інші постраждалі населені пункти Київщини.
АКТУАЛЬНІ ПОТРЕБИ
Найбільший попит у вимушених переселенців на сковорідки, каструлі, ковдри, подушки, а також зимовий одяг та взуття – чоловічий, жіночий та дитячий. Зараз найменше чоловічого зимового взуття, гостра потреба саме в ньому. А «Безкоштовному магазину» потрібно більше робочих рук.
– Якщо в нас буде більше волонтерів, ми зможемо допомогти ще більшій кількості людей, – каже Тетяна. – Також я б воліла, аби принесли нам трошки продуктів. Щоб ми могли людям, які приходять до нас за сковорідкою, чашками, дати мінімальний набір харчів – консервацію чи крупи. Ще ми мріємо, щоб нам колись допомогли з підключенням води та сантехніки в приміщенні. Зараз цього немає, в таких умовах працювати по 8 годин дуже складно. А взагалі я всім вдячна, навіть і не очікувала, що наш доброчинний проєкт так добре спрацює!
Ті, хто потребує допомоги, і ті, хто може її надати, звертайтеся до Тетяни Скапровської
☎ Тел. +38 068 875 1496
«Безкоштовний магазин» має вихідні: це середа, неділя та понеділок
Текст і фото: Ольга Стукало
Читайте також

«Рано чи пізно здичавілі собаки підуть в село. І це буде страшно»

«Якщо не співати, то, значить, ворог нас здолав»

Тактична хитрість рятує життя

Об’єднання шкіл: «за» і «проти»

Волонтерська рота

Як армрестлінг змінює життя

Війна і робота

«Наші автівки їздять від Донеччини до Херсонщини»

«Стугни», врятовані на березі Ірпеня

«Труселькові феї»

Життя після поранення

Під обстрілами повертав світло в громаду

Земля годує і наснагу дарує

У Старих Петрівцях шиють фліскі та плитоноски

Петрівськими пасками ласували на фронті

У Київської ОВА – новий голова

Весна надії

У громаді відзначили День добровольця

Громада провела в останню путь двох захисників

Лампочка нова – економія чимала

Рік великої війни – рік мужності та сили
