Свій одяг віддай, а чужий – собі забирай

  ілюстрація до статті про Тетяну Скапровську

  У нашій громаді діє проєкт, що допомагає місцевим людям і вимушеним переселенцям

   

  Тетяна Скапровська – засновниця й координаторка спільноти «Ярмарок їжі та спокою» та проєкту «Безкоштовний магазин» у Петрівській громаді. Ми поспілкувалися про те, як можна долучитися до волонтерського гурту й допомогти вимушеним переселенцям та всім, хто у скруті

   

  ЯРМАРОК ЇЖІ ТА СПОКОЮ

   

  Тетяна Скапровська – волонтерка з 2014 року. Тоді вона жила в Одесі, працювала під псевдонімом Далія Северин. Пізніше жінка знайшла свою другу половинку в нашій громаді, переїхала сюди.

   

  – Я приїхала в Нові Петрівці 2019 року. Нічого не знала тут, шукала в різних групах у соцмережах, де купити смачну їжу. Створила у Вайбері групу «Ярмарок їжі» та сказала: всім, хто хоче купити або продати смачну їжу, сюди. Змінила назву на «Ярмарок їжі та СПОКОЮ», коли розпочалася повномасштабна війна. Ми написали в групі, що треба допомагати військовим. Відгукнулась велика кількість людей, ми змогли багато чого зробити. Тоді ж з міркувань безпеки я закрила групу, люди додавалися лише після співбесіди зі мною. Одні з моїх улюблених запитань були такі: наскільки старенький Старенький і наскільки кучерявий Кучерявий? – з усмішкою розповідає Тетяна. – До речі, хочу висловити вдячність за співпрацю та всіляку підтримку Петрівській сільській раді. Ми прекрасно контактуємо, ще в перші місяці встановили міцні партнерські відносини.

   

  Наскільки старенький Старенький і наскільки кучерявий Кучерявий? – тест на виявлення російських шпигунів від Тетяни Скапровської

  Коли ситуація на Київщині покращала, Тетяна подумала: «Яку користь ми зможемо приносити далі?» Так виник проєкт «Безкоштовний магазин».

   

  НЕПОТРІБНЕ – ПОТРІБНЕ

   

  Проєкт працює в двох напрямах. Перший – це магазин взаємообміну. Місцеві приносять речі, з яких вони повиростали чи вони їм уже не подобаються, і беруть ті, що їм підходять. Гасло цього напряму: непотрібне – потрібне.

  Другий напрям – допомога людям з громад палаючого сходу, як їх називає Тетяна. Тим, хто змушений був залишити свої домівки. Такі люди просто приходять і беруть усе, що їм потрібно, з наявного без жодних умов.

  Кожна кімната в приміщенні магазину – це окремий відділ. Дитячий, жіночий, чоловічий. Відділ верхнього одягу й постільної білизни. Крім одягу, тут є посуд, дитяче харчування та ліки, іграшки, памперси, книжки для дітей і дорослих… Усе це принесли й приносять жителі нашої громади, Вишгорода, Києва.

   

  НОМЕР ПЕРЕДАЄТЬСЯ ЯК ПРАПОР

   

  За кілька місяців «Безкоштовний магазин» набув популярності по всій Україні, розповідає Тетяна Скапровська.

   

  – Наш номер телефону передається як прапор. Сьогодні мені, наприклад, дзвонять люди з Херсона, які зараз у Нових Петрівцях, ми їм допомагаємо, а вони дають наш номер своїм землякам. А ті люди вже в Ужгороді, наприклад, і вони звідти нам телефонують. Звертаються: «Нам сказали, що тут допомагають переселенцям одягом». Тоді ми складаємо посилку за їхніми розмірами. Наприклад, якщо в жінки 52 розмір, розмір взуття 36, вік 80 років, то ми розуміємо, які мають бути ці речі. Наш кістяк – це я, Анастасія Кучер, Наіра-Гоар Айвазян, Наталія Полинкова, Наталія Кульбіда, Тетяна Шевченко, Олена та Григорій Мережки, Оксана Місюра, Марія Гаврищук. Це люди, яких кличеш на допомогу, вони злітаються й усе бігом складають, – розповідає волонтерка. – Наших дівчат уже називають справдешніми стилістами. Настільки хвацько вони добирають речі, які ми розсилаємо по всій країні.

   

  Трапляються й кумедні випадки.

   

  – Вечір. Усі вже втомлені. Відчиняються двері, заходить чоловік. До нас тоді багато йшло людей з палаючих громад сходу. Я дивлюся на чоловіка й кажу: «Все-все, я розумію. Ви десь метр 86, розмір у вас ХL, нога десь 43 з половиною». А він у відповідь: «Тетяно, я не знаю, навіщо вам ця інформація. Мені просто жінка сказала занести пакет з одягом», – сміється волонтерка.

   

  ВІДКРИТИЙ ПРОСТІР ВЗАЄМОДОПОМОГИ

   

  «Безкоштовний магазин» – це відкритий проєкт. Кожен, коли має вільний час, може зателефонувати й прийти допомогти. Розібрати й посортувати пакунки, які принесли інші люди, або ж допомогти скласти посилку. Переважно допомагають волонтери з Нових Петрівців, але приходять, коли можуть, і люди з Лютежа, Старих Петрівців.

   

  – Бувало, коли місцеві приходили й казали: «В мене є потреба в деяких речах. Можна я натомість вам допоможу, попрацюю кілька годин?» Я цьому дуже радію, – ділиться волонтерка. – Тоді все по-чесному. Дуже люблю, коли вкладають свої сили в цей проєкт.

   

  Наприклад, переселенці, які отримали в магазині потрібні речі, потім прийшли й допомогли зробити стійки та стелажі для речей. З’ясувалося, що вони меблярі, вже навіть знайшли тут роботу.

   

  Також можна допомогти з відправкою посилок. Речі їдуть у Слов’янськ, Ізюм, Миколаїв… Волонтери також забирають їх у Мощун, Демидів, інші постраждалі населені пункти Київщини.

   

  АКТУАЛЬНІ ПОТРЕБИ

   

  Найбільший попит у вимушених переселенців на сковорідки, каструлі, ковдри, подушки, а також зимовий одяг та взуття – чоловічий, жіночий та дитячий. Зараз найменше чоловічого зимового взуття, гостра потреба саме в ньому. А «Безкоштовному магазину» потрібно більше робочих рук.

   

  – Якщо в нас буде більше волонтерів, ми зможемо допомогти ще більшій кількості людей, – каже Тетяна. – Також я б воліла, аби принесли нам трошки продуктів. Щоб ми могли людям, які приходять до нас за сковорідкою, чашками, дати мінімальний набір харчів – консервацію чи крупи. Ще ми мріємо, щоб нам колись допомогли з підключенням води та сантехніки в приміщенні. Зараз цього немає, в таких умовах працювати по 8 годин дуже складно. А взагалі я всім вдячна, навіть і не очікувала, що наш доброчинний проєкт так добре спрацює!

   

  Ті, хто потребує допомоги, і ті, хто може її надати, звертайтеся до Тетяни Скапровської
  ☎ Тел. +38 068 875 1496
  «Безкоштовний магазин» має вихідні: це середа, неділя та понеділок

  Текст і фото: Ольга Стукало

  Читайте також

  «Рано чи пізно здичавілі собаки підуть в село. І це буде страшно»

  Читати далі

  «Якщо не співати, то, значить, ворог нас здолав»

  Читати далі

  Тактична хитрість рятує життя

  Читати далі
  схематичне зображення розташування закладів освіти

  Об’єднання шкіл: «за» і «проти»

  Читати далі
  Жінка стоіть і рукою вказує на волонтерську нагороду

  Волонтерська рота

  Читати далі
  Спортсмени на п’єдесталі

  Як армрестлінг змінює життя

  Читати далі

  Війна і робота

  Читати далі

  «Наші автівки їздять від Донеччини до Херсонщини»

  Читати далі

  «Стугни», врятовані на березі Ірпеня

  Читати далі

  «Труселькові феї»

  Читати далі

  Життя після поранення

  Читати далі

  Під обстрілами повертав світло в громаду

  Читати далі

  Земля годує і наснагу дарує

  Читати далі

  У Старих Петрівцях шиють фліскі та плитоноски

  Читати далі

  Петрівськими пасками ласували на фронті

  Читати далі

  У Київської ОВА – новий голова

  Читати далі
  обкладинка газети на зеленому тлі

  Весна надії

  Читати далі
  Командувач Об’єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв вручає нагрудний знак «За службу та звитягу» ІІІ ступеня начальнику штабу Петрівського ДФТГ Русланові Козеру

  У громаді відзначили День добровольця

  Читати далі

  Громада провела в останню путь двох захисників

  Читати далі
  упаковка світлодіодних ламп

  Лампочка нова – економія чимала

  Читати далі

  Рік великої війни – рік мужності та сили

  Читати далі

  У громаді відкрився Цифровий навчальний центр DLC

  Читати далі