Свій одяг віддай, а чужий – собі забирай

  ілюстрація до статті про Тетяну Скапровську

  У нашій громаді діє проєкт, що допомагає місцевим людям і вимушеним переселенцям

   

  Тетяна Скапровська – засновниця й координаторка спільноти «Ярмарок їжі та спокою» та проєкту «Безкоштовний магазин» у Петрівській громаді. Ми поспілкувалися про те, як можна долучитися до волонтерського гурту й допомогти вимушеним переселенцям та всім, хто у скруті

   

  ЯРМАРОК ЇЖІ ТА СПОКОЮ

   

  Тетяна Скапровська – волонтерка з 2014 року. Тоді вона жила в Одесі, працювала під псевдонімом Далія Северин. Пізніше жінка знайшла свою другу половинку в нашій громаді, переїхала сюди.

   

  – Я приїхала в Нові Петрівці 2019 року. Нічого не знала тут, шукала в різних групах у соцмережах, де купити смачну їжу. Створила у Вайбері групу «Ярмарок їжі» та сказала: всім, хто хоче купити або продати смачну їжу, сюди. Змінила назву на «Ярмарок їжі та СПОКОЮ», коли розпочалася повномасштабна війна. Ми написали в групі, що треба допомагати військовим. Відгукнулась велика кількість людей, ми змогли багато чого зробити. Тоді ж з міркувань безпеки я закрила групу, люди додавалися лише після співбесіди зі мною. Одні з моїх улюблених запитань були такі: наскільки старенький Старенький і наскільки кучерявий Кучерявий? – з усмішкою розповідає Тетяна. – До речі, хочу висловити вдячність за співпрацю та всіляку підтримку Петрівській сільській раді. Ми прекрасно контактуємо, ще в перші місяці встановили міцні партнерські відносини.

   

  Наскільки старенький Старенький і наскільки кучерявий Кучерявий? – тест на виявлення російських шпигунів від Тетяни Скапровської

  Коли ситуація на Київщині покращала, Тетяна подумала: «Яку користь ми зможемо приносити далі?» Так виник проєкт «Безкоштовний магазин».

   

  НЕПОТРІБНЕ – ПОТРІБНЕ

   

  Проєкт працює в двох напрямах. Перший – це магазин взаємообміну. Місцеві приносять речі, з яких вони повиростали чи вони їм уже не подобаються, і беруть ті, що їм підходять. Гасло цього напряму: непотрібне – потрібне.

  Другий напрям – допомога людям з громад палаючого сходу, як їх називає Тетяна. Тим, хто змушений був залишити свої домівки. Такі люди просто приходять і беруть усе, що їм потрібно, з наявного без жодних умов.

  Кожна кімната в приміщенні магазину – це окремий відділ. Дитячий, жіночий, чоловічий. Відділ верхнього одягу й постільної білизни. Крім одягу, тут є посуд, дитяче харчування та ліки, іграшки, памперси, книжки для дітей і дорослих… Усе це принесли й приносять жителі нашої громади, Вишгорода, Києва.

   

  НОМЕР ПЕРЕДАЄТЬСЯ ЯК ПРАПОР

   

  За кілька місяців «Безкоштовний магазин» набув популярності по всій Україні, розповідає Тетяна Скапровська.

   

  – Наш номер телефону передається як прапор. Сьогодні мені, наприклад, дзвонять люди з Херсона, які зараз у Нових Петрівцях, ми їм допомагаємо, а вони дають наш номер своїм землякам. А ті люди вже в Ужгороді, наприклад, і вони звідти нам телефонують. Звертаються: «Нам сказали, що тут допомагають переселенцям одягом». Тоді ми складаємо посилку за їхніми розмірами. Наприклад, якщо в жінки 52 розмір, розмір взуття 36, вік 80 років, то ми розуміємо, які мають бути ці речі. Наш кістяк – це я, Анастасія Кучер, Наіра-Гоар Айвазян, Наталія Полинкова, Наталія Кульбіда, Тетяна Шевченко, Олена та Григорій Мережки, Оксана Місюра, Марія Гаврищук. Це люди, яких кличеш на допомогу, вони злітаються й усе бігом складають, – розповідає волонтерка. – Наших дівчат уже називають справдешніми стилістами. Настільки хвацько вони добирають речі, які ми розсилаємо по всій країні.

   

  Трапляються й кумедні випадки.

   

  – Вечір. Усі вже втомлені. Відчиняються двері, заходить чоловік. До нас тоді багато йшло людей з палаючих громад сходу. Я дивлюся на чоловіка й кажу: «Все-все, я розумію. Ви десь метр 86, розмір у вас ХL, нога десь 43 з половиною». А він у відповідь: «Тетяно, я не знаю, навіщо вам ця інформація. Мені просто жінка сказала занести пакет з одягом», – сміється волонтерка.

   

  ВІДКРИТИЙ ПРОСТІР ВЗАЄМОДОПОМОГИ

   

  «Безкоштовний магазин» – це відкритий проєкт. Кожен, коли має вільний час, може зателефонувати й прийти допомогти. Розібрати й посортувати пакунки, які принесли інші люди, або ж допомогти скласти посилку. Переважно допомагають волонтери з Нових Петрівців, але приходять, коли можуть, і люди з Лютежа, Старих Петрівців.

   

  – Бувало, коли місцеві приходили й казали: «В мене є потреба в деяких речах. Можна я натомість вам допоможу, попрацюю кілька годин?» Я цьому дуже радію, – ділиться волонтерка. – Тоді все по-чесному. Дуже люблю, коли вкладають свої сили в цей проєкт.

   

  Наприклад, переселенці, які отримали в магазині потрібні речі, потім прийшли й допомогли зробити стійки та стелажі для речей. З’ясувалося, що вони меблярі, вже навіть знайшли тут роботу.

   

  Також можна допомогти з відправкою посилок. Речі їдуть у Слов’янськ, Ізюм, Миколаїв… Волонтери також забирають їх у Мощун, Демидів, інші постраждалі населені пункти Київщини.

   

  АКТУАЛЬНІ ПОТРЕБИ

   

  Найбільший попит у вимушених переселенців на сковорідки, каструлі, ковдри, подушки, а також зимовий одяг та взуття – чоловічий, жіночий та дитячий. Зараз найменше чоловічого зимового взуття, гостра потреба саме в ньому. А «Безкоштовному магазину» потрібно більше робочих рук.

   

  – Якщо в нас буде більше волонтерів, ми зможемо допомогти ще більшій кількості людей, – каже Тетяна. – Також я б воліла, аби принесли нам трошки продуктів. Щоб ми могли людям, які приходять до нас за сковорідкою, чашками, дати мінімальний набір харчів – консервацію чи крупи. Ще ми мріємо, щоб нам колись допомогли з підключенням води та сантехніки в приміщенні. Зараз цього немає, в таких умовах працювати по 8 годин дуже складно. А взагалі я всім вдячна, навіть і не очікувала, що наш доброчинний проєкт так добре спрацює!

   

  Ті, хто потребує допомоги, і ті, хто може її надати, звертайтеся до Тетяни Скапровської
  ☎ Тел. +38 068 875 1496
  «Безкоштовний магазин» має вихідні: це середа, неділя та понеділок

  Текст і фото: Ольга Стукало

  Читайте також

  шеф-кухар тримає піднос із ролами суші

  Йалцин Алієв: «Наші роли та піца смачніші за київські»

  Читати далі
  На фото 5 дітец на тлі стіни з грамотами

  «Я шість годин їхав стоячи…»

  Читати далі
  ілюстрація до теми номера

  Темні часи

  Читати далі
  ілюстрація до статті про Тетяну Скапровську

  Свій одяг віддай, а чужий – собі забирай

  Читати далі
  фотопортрет воїна до статті

  «Під час артобстрілу було багато поранених, я виявився найтяжчим»

  Читати далі

  «Не хочу, щоб мої діти бачили те, що бачив я»

  Читати далі

  На державу надійся, а відбудовуй сам

  Читати далі

  Війна очима митців

  Читати далі

  Олексій Кухар: «Якість – наш профіль»

  Читати далі

  На дроні літай – окупантів виявляй

  Читати далі

  Якісно навчити та вберегти – як досягти?

  Читати далі

  Війна і діти

  Читати далі
  обкладинка газети

  Ворог нас не залякає і не зламає

  Читати далі

  Каплиця на території музею переходить до ПЦУ

  Читати далі
  ілюстрація до статті

  Загинув Герой України

  Читати далі

  Оголошення

  Читати далі
  навчання з домедичної допомоги

  «911» на громадських засадах

  Читати далі

  Тривожна осінь 2022-го

  Читати далі

  Наш земляк – воїн Олег Музика отримав військову нагороду

  Читати далі

  Загиблі герої нашої громади

  Читати далі

  У «Петрику» завершується ремонт

  Читати далі

  Боремося за волю та долю наших дітей

  Читати далі