Війна очима митців

  У музеї «Битва за Київ» триває виставка, де експонатами стали розбиті шибки, протиавтомобільні «їжаки», дитячий візочок…

   

  Гільзи від патронів і снарядів різного калібру та ящики від набоїв разом утворили тризуб. З одного боку, це показує жахливу реальність війни, а з іншого – українську фортецю. На третьому поверсі Національного музею­-заповідника «Битва за Київ у 1943 році», який міститься в нашій громаді, відкрилася виставка Максима Кільдерова та Олександри Любацької з назвою «4:53»

   

   

  «4:53», АБО «ЗРУЙНОВАНЕ МІСТО»

   

   

  – «4:53» – час одного з «прильотів» по нашій країні 24 лютого 2022 року. Цей день змінив усіх нас – наші пріоритети, цінності… Тому автори назвали виставку «4:53», інша її назва «Зруйноване місто». Як працівники музейної справи, ми розуміємо, що зараз на нас покладений обов’язок, по-перше, зафіксувати злочини рф, які вона вчиняє на нашій землі; по-друге, показувати молодому поколінню правдиву історію, – наголосив директор музею Владислав Альохін.

   

  На площі перед музеєм лежать рештки збитого над Київським морем російського гвинтокрила,  частина «Точки У», шматки іншої обгорілої техніки. Відвідувачі одразу звертають на них увагу й охоче фотографують. У холі на першому поверсі – також зброя та речі армії рф. А окремо – алея стягів держав, які найбільше підтримують Україну в боротьбі з агресором. Біля прапорів – контейнери від NLAW та Javelin.

   

  Масоване бомбардування України 24 лютого автори виставки «4:53» представили через таблички з номерами будинків з Широкиного Донецької області. Номери тут означають час «прильоту» по певному місту.

   

  – На стіні за композицією з використаних боєприпасів я зобразив символи відродження зруйнованого міста. Зокрема тут є незриме око з літерами «ППО» – це те око, що обороняє нас від ворожих «прильотів», – пояснює задум експозиції її співавтор, стрітарт­художник з Нової Каховки Максим Кільдеров.

   

  РЕЧІ З ВІЙНИ

   

  Відстріляні снаряди й гільзи з Харківської, Донецької та Луганської областей музейникам передали військовослужбовці. А найбільше – друг закладу, головний сержант 15 окремого гірсько­штурмового батальйону, голова всеукраїнського об’єднання «Ми українці» Іван Татауров.

   

  – З початку війни 2014 року я мав задум через речі з боїв вшанувати пам’ять усіх, хто боронив Україну та загинув за неї. Це те, з чим люди справді стикалися та безпосередньо чим воювали. Я планував створити такий музей, але, на жаль, з різних причин цього зробити не вдалося, – розповідає Іван Татауров. – Тому я передав свою велику колекцію Владиславу Альохіну. Думаю, тут буде гідно вшановано сучасних героїв війни. І музей отримає нове дихання.

   

  Окрему стіну на виставці займає інсталяція Владислава Альохіна, присвячена власне Київщині. Тут розміщені розбиті російськими «Градами» вікна з готельного комплексу «Вишеград», що на
  в’їзді в Нові Петрівці. А у вікнах – фото з багатостраждальних Макарова та Бучі.

   

  Усе це разом з тривожно-червоним освітленням та виттям сирени повітряної тривоги при вході до зали створює особливу атмосферу.

   

   

   

  – Досить сильна виставка. Для мене особисто вона символізує нашу стійкість проти ворожої агресії. Мені здається, автор влучно доніс свою ідею, – ділиться враженням відвідувачка Анна Жиліна.

   

   

  ВІД СКІФІВ І САРМАТІВ ДО СУЧАСНИХ ВОЇНІВ

   

  Колекція музею стала поповнюватися концептуально новими експонатами ще з початку 2014 року – речами учасників Революції Гідності, Героїв Небесної Сотні, воїнів АТО – Операції об’єднаних сил. Виставка «4:53», разом з зовсім вуличною експозицією залишків
  військової техніки росіян, очевидно, розгортає нову сторінку життя закладу.

   

  – Події, які відбуваються зараз, ставлять перед нами нові завдання. Є ідея зробити на базі наявного музею новий – музей української військової звитяги, – ділиться задумом директор музею Владислав Альохін. – Це дасть змогу показати наші успішні бої та походи проти ворогів починаючи від далеких часів скіфів і сарматів. Продовжити Київською Руссю, козацтвом, участю українців у Другій світовій війні, показати події Революції Гідності, АТО-ООС і сучасної війни.
  Будемо поступово до цього рухатися.

   

  А на жовтень – до Дня захисника України, Дня українського козацтва та з нагоди 80-річчя Української повстанської армії в музеї запланована низка цікавих подій.

   

  – Готуємо масштабну фотозону з кораблем «Москва», велике 3D-зображення острова Зміїний на асфальті, вже маємо муляж козацької гармати, – анонсує директор. – До річниці УПА покажемо експозицію, яка була представлена в кулуарах Верховної Ради. Маємо портрети Євгена Коновальця, Романа Шухевича, Степана Бандери, документи тих часів з автентичною печаткою. Також наш музей надрукував книжку до 80-річчя УПА. Крім того, є задум записати інтерв’ю з ще живими учасниками УПА. Сподіваємось усе встигнути.

   

   

  Образ фортеці: використані боєприпаси символізують не тільки, як ми обороняємося, а й як зміцнюємося

   

   

  Тож приходьте в музей і стежте за його анонсами.

   

   

  © Текст і фото – Ольга Стукало

  Читайте також

  шеф-кухар тримає піднос із ролами суші

  Йалцин Алієв: «Наші роли та піца смачніші за київські»

  Читати далі
  На фото 5 дітец на тлі стіни з грамотами

  «Я шість годин їхав стоячи…»

  Читати далі
  ілюстрація до теми номера

  Темні часи

  Читати далі
  ілюстрація до статті про Тетяну Скапровську

  Свій одяг віддай, а чужий – собі забирай

  Читати далі
  фотопортрет воїна до статті

  «Під час артобстрілу було багато поранених, я виявився найтяжчим»

  Читати далі

  «Не хочу, щоб мої діти бачили те, що бачив я»

  Читати далі

  На державу надійся, а відбудовуй сам

  Читати далі

  Війна очима митців

  Читати далі

  Олексій Кухар: «Якість – наш профіль»

  Читати далі

  На дроні літай – окупантів виявляй

  Читати далі

  Якісно навчити та вберегти – як досягти?

  Читати далі

  Війна і діти

  Читати далі
  обкладинка газети

  Ворог нас не залякає і не зламає

  Читати далі

  Каплиця на території музею переходить до ПЦУ

  Читати далі
  ілюстрація до статті

  Загинув Герой України

  Читати далі

  Оголошення

  Читати далі
  навчання з домедичної допомоги

  «911» на громадських засадах

  Читати далі

  Тривожна осінь 2022-го

  Читати далі

  Наш земляк – воїн Олег Музика отримав військову нагороду

  Читати далі

  Загиблі герої нашої громади

  Читати далі

  У «Петрику» завершується ремонт

  Читати далі

  Боремося за волю та долю наших дітей

  Читати далі