Війна очима митців

У музеї «Битва за Київ» триває виставка, де експонатами стали розбиті шибки, протиавтомобільні «їжаки», дитячий візочок…
Гільзи від патронів і снарядів різного калібру та ящики від набоїв разом утворили тризуб. З одного боку, це показує жахливу реальність війни, а з іншого – українську фортецю. На третьому поверсі Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році», який міститься в нашій громаді, відкрилася виставка Максима Кільдерова та Олександри Любацької з назвою «4:53»
«4:53», АБО «ЗРУЙНОВАНЕ МІСТО»
– «4:53» – час одного з «прильотів» по нашій країні 24 лютого 2022 року. Цей день змінив усіх нас – наші пріоритети, цінності… Тому автори назвали виставку «4:53», інша її назва «Зруйноване місто». Як працівники музейної справи, ми розуміємо, що зараз на нас покладений обов’язок, по-перше, зафіксувати злочини рф, які вона вчиняє на нашій землі; по-друге, показувати молодому поколінню правдиву історію, – наголосив директор музею Владислав Альохін.
На площі перед музеєм лежать рештки збитого над Київським морем російського гвинтокрила, частина «Точки У», шматки іншої обгорілої техніки. Відвідувачі одразу звертають на них увагу й охоче фотографують. У холі на першому поверсі – також зброя та речі армії рф. А окремо – алея стягів держав, які найбільше підтримують Україну в боротьбі з агресором. Біля прапорів – контейнери від NLAW та Javelin.
Масоване бомбардування України 24 лютого автори виставки «4:53» представили через таблички з номерами будинків з Широкиного Донецької області. Номери тут означають час «прильоту» по певному місту.
– На стіні за композицією з використаних боєприпасів я зобразив символи відродження зруйнованого міста. Зокрема тут є незриме око з літерами «ППО» – це те око, що обороняє нас від ворожих «прильотів», – пояснює задум експозиції її співавтор, стрітартхудожник з Нової Каховки Максим Кільдеров.
РЕЧІ З ВІЙНИ
Відстріляні снаряди й гільзи з Харківської, Донецької та Луганської областей музейникам передали військовослужбовці. А найбільше – друг закладу, головний сержант 15 окремого гірськоштурмового батальйону, голова всеукраїнського об’єднання «Ми українці» Іван Татауров.
– З початку війни 2014 року я мав задум через речі з боїв вшанувати пам’ять усіх, хто боронив Україну та загинув за неї. Це те, з чим люди справді стикалися та безпосередньо чим воювали. Я планував створити такий музей, але, на жаль, з різних причин цього зробити не вдалося, – розповідає Іван Татауров. – Тому я передав свою велику колекцію Владиславу Альохіну. Думаю, тут буде гідно вшановано сучасних героїв війни. І музей отримає нове дихання.
Окрему стіну на виставці займає інсталяція Владислава Альохіна, присвячена власне Київщині. Тут розміщені розбиті російськими «Градами» вікна з готельного комплексу «Вишеград», що на
в’їзді в Нові Петрівці. А у вікнах – фото з багатостраждальних Макарова та Бучі.
Усе це разом з тривожно-червоним освітленням та виттям сирени повітряної тривоги при вході до зали створює особливу атмосферу.
– Досить сильна виставка. Для мене особисто вона символізує нашу стійкість проти ворожої агресії. Мені здається, автор влучно доніс свою ідею, – ділиться враженням відвідувачка Анна Жиліна.
ВІД СКІФІВ І САРМАТІВ ДО СУЧАСНИХ ВОЇНІВ
Колекція музею стала поповнюватися концептуально новими експонатами ще з початку 2014 року – речами учасників Революції Гідності, Героїв Небесної Сотні, воїнів АТО – Операції об’єднаних сил. Виставка «4:53», разом з зовсім вуличною експозицією залишків
військової техніки росіян, очевидно, розгортає нову сторінку життя закладу.
– Події, які відбуваються зараз, ставлять перед нами нові завдання. Є ідея зробити на базі наявного музею новий – музей української військової звитяги, – ділиться задумом директор музею Владислав Альохін. – Це дасть змогу показати наші успішні бої та походи проти ворогів починаючи від далеких часів скіфів і сарматів. Продовжити Київською Руссю, козацтвом, участю українців у Другій світовій війні, показати події Революції Гідності, АТО-ООС і сучасної війни.
Будемо поступово до цього рухатися.
А на жовтень – до Дня захисника України, Дня українського козацтва та з нагоди 80-річчя Української повстанської армії в музеї запланована низка цікавих подій.
– Готуємо масштабну фотозону з кораблем «Москва», велике 3D-зображення острова Зміїний на асфальті, вже маємо муляж козацької гармати, – анонсує директор. – До річниці УПА покажемо експозицію, яка була представлена в кулуарах Верховної Ради. Маємо портрети Євгена Коновальця, Романа Шухевича, Степана Бандери, документи тих часів з автентичною печаткою. Також наш музей надрукував книжку до 80-річчя УПА. Крім того, є задум записати інтерв’ю з ще живими учасниками УПА. Сподіваємось усе встигнути.

Тож приходьте в музей і стежте за його анонсами.
© Текст і фото – Ольга Стукало
Читайте також

«Рано чи пізно здичавілі собаки підуть в село. І це буде страшно»

«Якщо не співати, то, значить, ворог нас здолав»

Тактична хитрість рятує життя

Об’єднання шкіл: «за» і «проти»

Волонтерська рота

Як армрестлінг змінює життя

Війна і робота

«Наші автівки їздять від Донеччини до Херсонщини»

«Стугни», врятовані на березі Ірпеня

«Труселькові феї»

Життя після поранення

Під обстрілами повертав світло в громаду

Земля годує і наснагу дарує

У Старих Петрівцях шиють фліскі та плитоноски

Петрівськими пасками ласували на фронті

У Київської ОВА – новий голова

Весна надії

У громаді відзначили День добровольця

Громада провела в останню путь двох захисників

Лампочка нова – економія чимала

Рік великої війни – рік мужності та сили
