Якісно навчити та вберегти – як досягти?

ЯКІ ВИКЛИКИ ЧЕКАЮТЬ НА ДІТЕЙ, БАТЬКІВ І ВЧИТЕЛІВ У НОВОМУ НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ
Першого вересня 2022 року діти не підуть до школи. По-перше, найімовірніше, вони матимуть онлайн-уроки, а по-друге, шкіл у нашій громаді вже немає. Натомість є дві гімназії та три ліцеї. Така зміна відбулася, бо замість шкільних ступенів в Україні запроваджено три типи освіти: початкова школа, гімназії та ліцеї
ТРИ ЛІЦЕЇ ТА ДВІ ГІМНАЗІЇ
Отже, Новопетрівська школа № 1 відтепер – Новопетрівський ліцей, Старопетрівська школа – Старопетрівський ліцей, Лютізька школа – Лютізький ліцей. Новопетрівська школа № 2 стає Новопетрівською гімназією № 2, а Новопетрівська школа № 3 віднині Новопетрівська гімназія № 1. Тобто наші школи І – ІІ ступенів перепрофілювалися в гімназії, а І – ІІІ ступенів – у ліцеї.
УЧНІВ ПОБІЛЬШАЛО
Приємні новини – в Новопетрівському ліцеї цього року відкривається чотири перші класи, тоді як минулого початкових випустили лише три.
А в Новопетрівській гімназії № 1 цього року першачків 31, але загальна кількість учнів теж зросла, розповіла директорка Новопетрівської гімназії №1 Ольга Петровська. Новопетрівська гімназія № 2 прийме 20 першокласників, як і торік. Загалом відповідно до інформації Петрівської сільради станом на 11 серпня в нашій громаді цього року буде 221 першокласник.
До дітей з громади приєднаються й 20 учнів, які вимушено залишили свої домівки в інших регіонах країни, найбільше їх прийме Новопетрівський ліцей. Перший урок у новому навчальному році Міністерство освіти і науки пропонує присвятити темі «Ми українці: честь і слава незламним!».
ОНЛАЙН ЧИ ОФЛАЙН – (НЕ)ПИТАННЯ?
– У мене змішані почуття. Звісно, дуже хочеться, щоб діти ходили до школи. Але все-таки є і страх, тому що, на жаль, можливі ворожі теракти. Хотілося б упевненості в тому, що ти дитину відправляєш туди, де вона буде в безпеці, – ділиться мама трьох дітей – учнів Новопетрівського ліцею Ірина Логвінчук.
– Тільки дистанційне навчання, – без жодних сумнівів каже мама 8-річного другокласника з Лютежа Яна Музика.

Фото Яни Музики
– Головне – організувати навчання в школі. Щоб дитячі очі були в очах наших педагогів. Бо це – живе слово, жива думка, – переконана Галина Шумейко, яка 40 років життя присвятила вчительській праці в Старих Петрівцях, а нині на пенсії. – Особливо це важливо для молодших класів. Ці діти ще не спроможні користуватися навчальними посібниками без допомоги вчителя. А без якісної освіти – не буде перемоги.
«Київське море» також провело опитування на своїй сторінці у Фейсбуці та в групах нашої громади. Ми отримали понад 70 відповідей і всі вони, за одним винятком, були за онлайн-навчання.
ЧИ ЗМІШАНЕ НАВЧАННЯ?
– З огляду на нинішню ситуацію, треба працювати під гаслом – зберегти життя кожної дитини. Час диктує такі умови, що безпечніше буде онлайн, – міркує директорка Новопетрівського ліцею Алла Тишковська.
Таку думку поділяє більшість директорів закладів освіти нашої громади.
– Однією з можливих форм навчання є змішана, – каже директорка Старопетрівського ліцею Ганна Жаврук. – Її можна організувати, використовуючи різні варіанти. Одним з них є методика «перевернутого класу». Але якщо зважити всі ризики й керуватися принципом дитиноцентризму, то більш логічною є дистанційна форма навчання.
УКРИТТЯ БУДУТЬ ГОТОВІ
Укриття в навчальних закладах мають бути готові незалежно від того, яку форму освіти обрано – стверджували в липні народні депутати. З-поміж закладів загальної освіти нашої громади укриття є лише в Старопетрівському та Лютізькому ліцеях. Коли готувався номер, там ще тривали ремонти, але до першого вересня укриття мають бути готові, розповіла заступниця Петрівського сільського голови Катерина Сірченко.
– Опитування батьків, яке провели директори, показало, що 70-80% за онлайн-навчання своїх дітей, – каже Катерина Григорівна. – Тож на прохання батьків онлайн-навчання, найімовірніше, буде навіть у тих закладах, де є укриття. Остаточне рішення буде ухвалено наприкінці серпня.
Що ж до приватних шкіл нашої громади, то у Kidsberry School є денний догляд, навчання тут планують організувати офлайн.
В Astor School також навчання буде очним, і лише для тих, хто не має змоги відвідувати школу, організують дистанційне.
СМАРТФОН – КОМПРОМІСНИЙ ВАРІАНТ
Досить болючим для певної частини батьків та учнів є технічний бік питання. Після початку великої війни Ірина Логвінчук чотири місяці пробула у Словаччині з двома доньками та сином. Діти навчалися ніби у дві зміни: вранці йшли до тамтешньої школи, а після уроків бралися за завдання з рідної новопетрівської. При цьому старша Віталіна й середній Мілан закінчили навчальний рік на «відмінно», а найменшій, другокласниці Веліні оцінок ще не ставили відповідно до правил Нової української школи.
– Я йшла на роботу й меншій дитині залишала свій телефон, а у старших є свої. Лише телефони, бо інших можливостей, на жаль, немає. Батьки намагаються трохи тих дітей від телефонів відволікти, а куди ж їх відволічеш, якщо все пов’язано з цими ґаджетами, – з сумом констатує Ірина Олександрівна.
Педагоги теж визнають, що смартфон для навчання – це варіант «вийти з ситуації», не найкращий. Водночас учителі громади пройшли спеціалізований тренінговий курс від Google, у якому перший модуль присвячений саме роботі на телефоні.
Педагоги намагаються знайти індивідуальний підхід до кожного учня, розповіли нам директори ліцеїв і гімназій. Дітям, які перебували й перебуватимуть за кордоном у новому навчальному році, дедлайни для виконання завдань виставлятимуть з урахуванням їхнього місцевого часу та навчання в інших закладах.
ТРИКУТНИК ВЗАЄМОПІДТРИМКИ – УЧНІ, БАТЬКИ, УЧИТЕЛІ
– На все життя запам’ятаю, як ми відновлювали навчання після початку великої війни, цей перший урок. Очі дітей… Їм було потрібне відчуття стабільності, нам усім воно було потрібне, – схвильовано пригадує кінець березня 2022 року директорка Новопетрівської гімназії № 1 Ольга Петровська. – Усі учні почали працювати в різному темпі. У багатьох із них була можливість порівняти з іншими школами. І ми отримували дуже приємний зворотний зв’язок від батьків. Вони телефонували та казали: «Так якісно, як у нашій школі, онлайн-навчання взагалі ніде не організовано!» Багато хто наголошував на тому, що наші вчителі дуже доступно пояснюють. Дуже важливо, що батьки не забували ділитися емоціями, саме це і робить нас єдиним колективом. З-поміж наших учнів уже лише 21 дитина ще не в Україні. Вони дуже хочуть повертатись, і коли батьки дають можливість обирати один заклад для навчання (закордонний або наш), діти лишаються з нами. Вважаю це нашою перемогою. Школа відіграє роль дуже важливого місточка, який тримає зв’язок із батьківщиною.

Фото Ольги Стукало
Діти так само підтримували вчителів, як і вчителі учнів, каже й директорка Новопетрівського ліцею Алла Тишковська.
– Такі діти надихають, вони надають крила. І коли в тебе, дорослого, опускаються руки, ти розумієш, що є заради чого йти далі, – ділиться Алла Петрівна.
УЧИТЕЛЬ ІНФОРМАТИКИ – ОФІЦЕР ЗСУ
У Петрівській громаді є двоє педагогів, які воюють за Україну та майбутнє всіх наших дітей. «Київському морю» вдалося поспілкуватися з одним з них.

Фото надано Миколою Комнатним
– Я впевнений, що дітям, які зараз навчаються в школі, вже воювати не доведеться. Вони будуватимуть потужну європейську країну. Тому дітям сьогодні слід передусім навчатися та бути відповідальними в усіх сферах і напрямах, – звертається й до своїх, і до всіх інших учнів учитель інформатики у Новопетрівському ліцеї Микола Комнатний.
Буквально перед початком великої війни, 21-22 лютого, він проводив дітям інструктажі з кібербезпеки. Пояснював, чому не можна не тільки виставляти в соцмережах фото нашої техніки, а навіть просто її фотографувати; чому потрібно вимикати геодані на телефонах, які правила листування в месенджерах, завантаження додатків тощо.
– Я налаштований, що ми переможемо швидше, ніж могли б. Але, звісно, дуже багато горя вже наробили окупанти й, на жаль, ще багато його буде. Наскільки я бачу картину збоку, наше керівництво справді береже життя наших воїнів, – ділиться Микола Комнатний. – Тому в деяких моментах це відбувається не так швидко, як хотілося б. Але це відбувається максимально продуктивно.
Так, як зараз, нашу освіту ще ніколи не лихоманило. Спочатку постійні карантини через коронавірус, а нині ще більший виклик – навчання в умовах повітряних тривог та ворожих обстрілів. Саме тому частина українських дітей у новому навчальному році піде до школи за кордоном, частина матиме онлайн-уроки в Україні й, мабуть, найменша зможе постійно відвідувати наші навчальні заклади. Попри все, сподіваємося, цей драматичний досвід матиме й позитивний ефект: допоможе нашим дітям стати більш гнучкими й готовими розвиватися та досягати вершин за будь-яких умов.
«Київське море» бажає всім безпечного та успішного навчального року!
© Текст – Ольга Стукало
Читайте також

Життя після поранення

Під обстрілами повертав світло в громаду

Чемпіоном можна стати в будь-якому віці

Гуртом і розписи відновлювати легше

Нас не зламати!

«Труднощі роблять нас сильнішими»

Свічки заливай – бійців зігрівай

Тотальна економія

Як португальці допомогу у Старі Петрівці передавали

Йалцин Алієв: «Наші роли та піца смачніші за київські»

«Я шість годин їхав стоячи…»

Темні часи

Здоров’я душі теж важливе

Литовці подивились, як петрівчани боронились

У Нових Петрівцях попрощались з трьома воїнами

Колядували – Україні перемоги бажали

Перезимуємо. Вистоїмо. Переможемо

Петрівчанки вразили італійську публіку

Бюджет виживання

Тобі чаю не дали? На гарячу лінію дзвони!

Поховали воїна, який загинув у «Десні»
