Якісно навчити та вберегти – як досягти?

  ЯКІ ВИКЛИКИ ЧЕКАЮТЬ НА ДІТЕЙ, БАТЬКІВ І ВЧИТЕЛІВ У НОВОМУ НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ

   

  Першого вересня 2022 року діти не підуть до школи. По-перше, найімовірніше, вони матимуть онлайн-уроки, а по-друге, шкіл у нашій громаді вже немає. Натомість є дві гімназії та три ліцеї. Така зміна відбулася, бо замість шкільних ступенів в Україні запроваджено три типи освіти: початкова школа, гімназії та ліцеї

   

  ТРИ ЛІЦЕЇ ТА ДВІ ГІМНАЗІЇ

   

  Отже, Новопетрівська школа № 1 відтепер – Новопетрівський ліцей, Старопетрівська школа – Старопетрівський ліцей, Лютізька школа – Лютізький ліцей. Новопетрівська школа № 2 стає Новопетрівською гімназією № 2, а Новопетрівська школа № 3 віднині Новопетрівська гімназія № 1. Тобто наші школи І – ІІ ступенів перепрофілювалися в гімназії, а І – ІІІ ступенів – у ліцеї.

   

  УЧНІВ ПОБІЛЬШАЛО

   

  Приємні новини – в Новопетрівському ліцеї цього року відкривається чотири перші класи, тоді як минулого початкових випустили лише три.

   

  А в Новопетрівській гімназії № 1 цього року першачків 31, але загальна кількість учнів теж зросла, розповіла директорка Новопетрівської гімназії №1 Ольга Петровська. Новопетрівська гімназія № 2 прийме 20 першокласників, як і торік. Загалом відповідно до інформації Петрівської сільради станом на 11 серпня в нашій громаді цього року буде 221 першокласник.

   

  До дітей з громади приєднаються й 20 учнів, які вимушено залишили свої домівки в інших регіонах країни, найбільше їх прийме Новопетрівський ліцей. Перший урок у новому навчальному році Міністерство освіти і науки пропонує присвятити темі «Ми українці: честь і слава незламним!».

   

  ОНЛАЙН ЧИ ОФЛАЙН – (НЕ)ПИТАННЯ?

   

  – У мене змішані почуття. Звісно, дуже хочеться, щоб діти ходили до школи. Але все-таки є і страх, тому що, на жаль, можливі ворожі теракти. Хотілося б упевненості в тому, що ти дитину відправляєш туди, де вона буде в безпеці, – ділиться мама трьох дітей – учнів Новопетрівського ліцею Ірина Логвінчук.

   

  – Тільки дистанційне навчання, – без жодних сумнівів каже мама 8-річного другокласника з Лютежа Яна Музика.

   

  Безпека передусім: для свого сина-другокласника Ярослава Музики мама вважає найбільш прийнятною онлайн-освіту Фото Яни Музики
  Безпека передусім: для свого сина-другокласника Ярослава Музики мама вважає найбільш прийнятною онлайн-освіту
  Фото Яни Музики

   

  – Головне – організувати навчання в школі. Щоб дитячі очі були в очах наших педагогів. Бо це – живе слово, жива думка, – переконана Галина Шумейко, яка 40 років життя присвятила вчительській праці в Старих Петрівцях, а нині на пенсії. – Особливо це важливо для молодших класів. Ці діти ще не спроможні користуватися навчальними посібниками без допомоги вчителя. А без якісної освіти – не буде перемоги.

   

  «Київське море» також провело опитування на своїй сторінці у Фейсбуці та в групах нашої громади. Ми отримали понад 70 відповідей і всі вони, за одним винятком, були за онлайн-навчання.

   

  ЧИ ЗМІШАНЕ НАВЧАННЯ?

   

  – З огляду на нинішню ситуацію, треба працювати під гаслом – зберегти життя кожної дитини. Час диктує такі умови, що безпечніше буде онлайн, – міркує директорка Новопетрівського ліцею Алла Тишковська.

   

  Таку думку поділяє більшість директорів закладів освіти нашої громади.

   

  – Однією з можливих форм навчання є змішана, – каже директорка Старопетрівського ліцею Ганна Жаврук. – Її можна організувати, використовуючи різні варіанти. Одним з них є методика «перевернутого класу». Але якщо зважити всі ризики й керуватися принципом дитиноцентризму, то більш логічною є дистанційна форма навчання.

   

  УКРИТТЯ БУДУТЬ ГОТОВІ

   

  Укриття в навчальних закладах мають бути готові незалежно від того, яку форму освіти обрано – стверджували в липні народні депутати. З-поміж закладів загальної освіти нашої громади укриття є лише в Старопетрівському та Лютізькому ліцеях. Коли готувався номер, там ще тривали ремонти, але до першого вересня укриття мають бути готові, розповіла заступниця Петрівського сільського голови Катерина Сірченко.

   

  – Опитування батьків, яке провели директори, показало, що 70-80% за онлайн-навчання своїх дітей, – каже Катерина Григорівна. – Тож на прохання батьків онлайн-навчання, найімовірніше, буде навіть у тих закладах, де є укриття. Остаточне рішення буде ухвалено наприкінці серпня.

   

  Що ж до приватних шкіл нашої громади, то у Kidsberry School є денний догляд, навчання тут планують організувати офлайн.

   

  В Astor School також навчання буде очним, і лише для тих, хто не має змоги відвідувати школу, організують дистанційне.

   

  СМАРТФОН – КОМПРОМІСНИЙ ВАРІАНТ

   

  Досить болючим для певної частини батьків та учнів є технічний бік питання. Після початку великої війни Ірина Логвінчук чотири місяці пробула у Словаччині з двома доньками та сином. Діти навчалися ніби у дві зміни: вранці йшли до тамтешньої школи, а після уроків бралися за завдання з рідної новопетрівської. При цьому старша Віталіна й середній Мілан закінчили навчальний рік на «відмінно», а найменшій, другокласниці Веліні оцінок ще не ставили відповідно до правил Нової української школи.

   

  – Я йшла на роботу й меншій дитині залишала свій телефон, а у старших є свої. Лише телефони, бо інших можливостей, на жаль, немає. Батьки намагаються трохи тих дітей від телефонів відволікти, а куди ж їх відволічеш, якщо все пов’язано з цими ґаджетами, – з сумом констатує Ірина Олександрівна.

   

  Педагоги теж визнають, що смартфон для навчання – це варіант «вийти з ситуації», не найкращий. Водночас учителі громади пройшли спеціалізований тренінговий курс від Google, у якому перший модуль присвячений саме роботі на телефоні.

   

  Педагоги намагаються знайти індивідуальний підхід до кожного учня, розповіли нам директори ліцеїв і гімназій. Дітям, які перебували й перебуватимуть за кордоном у новому навчальному році, дедлайни для виконання завдань виставлятимуть з урахуванням їхнього місцевого часу та навчання в інших закладах.

   

  ТРИКУТНИК ВЗАЄМОПІДТРИМКИ – УЧНІ, БАТЬКИ, УЧИТЕЛІ

   

  – На все життя запам’ятаю, як ми відновлювали навчання після початку великої війни, цей перший урок. Очі дітей… Їм було потрібне відчуття стабільності, нам усім воно було потрібне, – схвильовано пригадує кінець березня 2022 року директорка Новопетрівської гімназії № 1 Ольга Петровська. – Усі учні почали працювати в різному темпі. У багатьох із них була можливість порівняти з іншими школами. І ми отримували дуже приємний зворотний зв’язок від батьків. Вони телефонували та казали: «Так якісно, як у нашій школі, онлайн-навчання взагалі ніде не організовано!» Багато хто наголошував на тому, що наші вчителі дуже доступно пояснюють. Дуже важливо, що батьки не забували ділитися емоціями, саме це і робить нас єдиним колективом. З-поміж наших учнів уже лише 21 дитина ще не в Україні. Вони дуже хочуть повертатись, і коли батьки дають можливість обирати один заклад для навчання (закордонний або наш), діти лишаються з нами. Вважаю це нашою перемогою. Школа відіграє роль дуже важливого місточка, який тримає зв’язок із батьківщиною.

   

  Дуже старанна учениця: дев’ятикласниця Тетяна Кирієнко сумує за спілкуванням на перервах, але на онлайн-формі успішність у неї краща Фото Ольги Стукало
  Дуже старанна учениця: дев’ятикласниця Тетяна Кирієнко сумує за спілкуванням на перервах, але на онлайн-формі успішність у неї краща
  Фото Ольги Стукало

   

  Діти так само підтримували вчителів, як і вчителі учнів, каже й директорка Новопетрівського ліцею Алла Тишковська.

   

  – Такі діти надихають, вони надають крила. І коли в тебе, дорослого, опускаються руки, ти розумієш, що є заради чого йти далі, – ділиться Алла Петрівна.

   

  УЧИТЕЛЬ ІНФОРМАТИКИ – ОФІЦЕР ЗСУ

   

  У Петрівській громаді є двоє педагогів, які воюють за Україну та майбутнє всіх наших дітей. «Київському морю» вдалося поспілкуватися з одним з них.

   

  Педагог у погонах: учитель інформатики в Новопетрівському ліцеї Микола Комнатний зараз мобілізований до лав ЗСУ Фото надано Миколою Комнатним
  Педагог у погонах: учитель інформатики в Новопетрівському ліцеї Микола Комнатний зараз мобілізований до лав ЗСУ
  Фото надано Миколою Комнатним

   

  – Я впевнений, що дітям, які зараз навчаються в школі, вже воювати не доведеться. Вони будуватимуть потужну європейську країну. Тому дітям сьогодні слід передусім навчатися та бути відповідальними в усіх сферах і напрямах, – звертається й до своїх, і до всіх інших учнів учитель інформатики у Новопетрівському ліцеї Микола Комнатний.

   

  Буквально перед початком великої війни, 21-22 лютого, він проводив дітям інструктажі з кібербезпеки. Пояснював, чому не можна не тільки виставляти в соцмережах фото нашої техніки, а навіть просто її фотографувати; чому потрібно вимикати геодані на телефонах, які правила листування в месенджерах, завантаження додатків тощо.

   

  – Я налаштований, що ми переможемо швидше, ніж могли б. Але, звісно, дуже багато горя вже наробили окупанти й, на жаль, ще багато його буде. Наскільки я бачу картину збоку, наше керівництво справді береже життя наших воїнів, – ділиться Микола Комнатний. – Тому в деяких моментах це відбувається не так швидко, як хотілося б. Але це відбувається максимально продуктивно.

   

  Так, як зараз, нашу освіту ще ніколи не лихоманило. Спочатку постійні карантини через коронавірус, а нині ще більший виклик – навчання в умовах повітряних тривог та ворожих обстрілів. Саме тому частина українських дітей у новому навчальному році піде до школи за кордоном, частина матиме онлайн-уроки в Україні й, мабуть, найменша зможе постійно відвідувати наші навчальні заклади. Попри все, сподіваємося, цей драматичний досвід матиме й позитивний ефект: допоможе нашим дітям стати більш гнучкими й готовими розвиватися та досягати вершин за будь-яких умов.

   

  «Київське море» бажає всім безпечного та успішного навчального року!

   

  © Текст – Ольга Стукало

  Читайте також

  На державу надійся, а відбудовуй сам

  Читати далі

  Війна очима митців

  Читати далі

  Олексій Кухар: «Якість – наш профіль»

  Читати далі

  На дроні літай – окупантів виявляй

  Читати далі

  Якісно навчити та вберегти – як досягти?

  Читати далі

  Війна і діти

  Читати далі

  Сергій Солтис: «На всю громаду лишалося троє лікарів»

  Читати далі

  Самі плетуть і продають – ЗСУ підтримують

  Читати далі

  «Коли було страшно, ми сміялись»

  Читати далі

  Тут пацієнти більш свідомі

  Читати далі

  Тетяна Кузьмич: «Це буде перемога всього світу»

  Читати далі

  Воїни світла, воїни добра

  Читати далі

  Тривожна осінь 2022-го

  Читати далі

  Наш земляк – воїн Олег Музика отримав військову нагороду

  Читати далі

  Загиблі герої нашої громади

  Читати далі

  У «Петрику» завершується ремонт

  Читати далі

  Боремося за волю та долю наших дітей

  Читати далі

  Порушень закону поменшало

  Читати далі

  Скидаємося на «кікімори»

  Читати далі

  Сміттєзвалище на замку

  Читати далі

  «Поговори зі мною»

  Читати далі

  З Днем Незалежності!

  Читати далі