Сергій Солтис: «На всю громаду лишалося троє лікарів»

  Як наші медики рятували поранених під час вторгнення росіян на Київщину? До яких фахівців, крім сімейного лікаря та педіатра, можна звернутися в нашій громаді? Чому держава запровадила електронний рецепт на антибіотики і як його отримати? Про це та інше «Київському морю» розповідає медичний директор Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Петрівської сільської ради Сергій СОЛТИС

   

  ЗАШИВАВ, ПЕРЕВ’ЯЗУВАВ, ЗНЕБОЛЮВАВ

   

  – Коли в Лютіж у березні доправляли поранених, я надавав їм першу хірургічну та іншу невідкладну допомогу, далі їх евакуювали в інші медичні заклади. За допомогою зверталися жителі громад, які рятувалися від окупації, місцеві мешканці, наші бійці тероборони. В пацієнтів з окупованих територій були і мінно-вибухові, й осколкові поранення, рятували всіх, – пригадує Сергій Миколайович свою роботу на самому початку великої війни.

   

  Медичний директор КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Петрівської сільської ради Сергій Солтис почав працювати в нашій громаді з 1 березня 2022 року – коли інші медики навпаки виїжджали, рятуючись від можливої окупації.

   

  – Саме через це я проводив прийом і надавав першу медичну допомогу. Це була й перша хірургічна допомога, й лікарська допомога в амбулаторних умовах (без госпіталізації до лікарні. – Ред.). Це було вимушено, бо тих, хто міг би працювати в таких екстремальних умовах, майже не залишилось. На всю громаду було двоє-троє лікарів.

   

  – Наскільки складним був цей досвід?

   

  – Ми зорганізувались дуже швидко. Підключилися всі медсестри, які не виїхали, було складено графік чергувань. За необхідності їх викликали телефоном і ми надавали допомогу. Проблем не було, оскільки я маю досвід у медичній сфері вже більш як 15 років, працював у реанімації, бачив різні ситуації, і як будь-який лікар повинен надавати першу лікарську допомогу. А це не лише екстрена медична допомога, а й уміння зашити, перев’язати, спинити кровотечу, знеболити та скерувати пацієнтів на всі інші етапи евакуації. Я це робив і так на моєму місці мав би чинити кожен лікар незалежно від того, яка в нього спеціалізація.

   

  – Чи проводяться з медичним персоналом інструктажі на випадок, якщо, не дай Боже, будуть обстріли та поранені?

   

  – Враховуючи досвід бойових дій, ми створюємо основу, щоб лікарі у ситуації, яка може знову виникнути, знали, як їм діяти. На базі нашого закладу розроблені інструктажі, алгоритми, затверджені спеціалізовані операційні процедури в разі хімічної атаки, бомбардування, радіаційної, біологічної загрози. Ми постійно працюємо з лікарями над тим, щоб вони пам’ятали весь порядок реагування. Інші тренінги відбуваються на базі закладів екстреної медичної допомоги. Якщо наш лікар виявляє таке бажання, ми його спрямовуємо туди на підвищення кваліфікації.

   

  РЕЦЕПТ – СМСКОЮ

   

  – З першого серпня запрацювали електронні рецепти на антибіотики. Чому державою було ухвалено таке рішення?

   

  – На жаль, наші люди часто-густо займаються самолікуванням і самі призначають собі антибактеріальні препарати або це робить аптекар на їхнє прохання. Але ці ліки не мають призначатися іншою особою, крім лікаря. Тобто дозу препарату, кратність введення (скільки разів на день), тривалість лікування та форму (діючу речовину) може визначити лише лікар. Не пацієнт, не фармацевт, не сусід, який каже, що йому це допомогло. І тільки тоді, коли до цього справді є медичні показання.

   

  Людям, мабуть, буде важко перелаштуватися, але доведеться це зробити, тому що аптека не видасть ці засоби без рецепта в електронній чи паперовій формі. Паперова форма діятиме в перехідний період, імовірно, до кінця цього року. В такий спосіб ситуація буде більш-менш врегульована. Тому що антибіотикорезистентність, а це стійкість хвороботворних організмів до антибіотиків, якщо їх вживати неконтрольовано, ні до чого доброго не приведе.

   

  – Який тепер механізм отримання рецепта?

   

  – Технічно це просто. Пацієнт, який задекларований у сімейного лікаря, приходить на прийом, і на законних підставах, коли в електронну систему вноситься план лікування, лікар виписує електронний рецепт. Рецепт або роздруковують, або пацієнтові на телефон як смс-повідомлення надходить код. Людина звертається в аптеку, там відповідно за кодом підтягується інформація з бази даних, і фармацевт бачить, що має видати. Людина може обрати препарат залежно від його ціни та виробника. Але діюча речовина буде одна й та сама.

   

  ДІАГНОСТИКА – У ГРОМАДІ, А НЕ В КИЄВІ

   

  – Як ви оцінюєте рівень надання медичної допомоги в закладах нашої громади?

   

  – Вище середнього. На території громади діють два лікувальні заклади – наш Центр первинної медико-санітарної допомоги, де працюють педіатри, сімейні лікарі та терапевти, а також Консультативно-діагностичний центр. Вузькі спеціалісти, які обслуговують там наше населення, – хірург, невролог, ендокринолог, кардіолог, що приймає пацієнтів щодня. В центрі можна зробити УЗД, згодом у нас буде і фахівець-офтальмолог.

   

  Лікарі вторинної ланки допомагають з розв’язанням тих проблем, які поза компетенцією сімейного лікаря чи педіатра. Це дуже зручно, не кожна громада й не кожен населений пункт може цим похизуватися. Вважаю, лише в такому форматі ми зможемо далі підвищувати якість і доступність медичної допомоги для нашого населення. Будемо розвиватися, щоб у нас було більше лікарів і медичних послуг для жителів громади.

   

  © Текст і фото – Ольга Стукало

  Читайте також

  На державу надійся, а відбудовуй сам

  Читати далі

  Війна очима митців

  Читати далі

  Олексій Кухар: «Якість – наш профіль»

  Читати далі

  На дроні літай – окупантів виявляй

  Читати далі

  Якісно навчити та вберегти – як досягти?

  Читати далі

  Війна і діти

  Читати далі

  Сергій Солтис: «На всю громаду лишалося троє лікарів»

  Читати далі

  Самі плетуть і продають – ЗСУ підтримують

  Читати далі

  «Коли було страшно, ми сміялись»

  Читати далі

  Тут пацієнти більш свідомі

  Читати далі

  Тетяна Кузьмич: «Це буде перемога всього світу»

  Читати далі

  Воїни світла, воїни добра

  Читати далі

  Тривожна осінь 2022-го

  Читати далі

  Наш земляк – воїн Олег Музика отримав військову нагороду

  Читати далі

  Загиблі герої нашої громади

  Читати далі

  У «Петрику» завершується ремонт

  Читати далі

  Боремося за волю та долю наших дітей

  Читати далі

  Порушень закону поменшало

  Читати далі

  Скидаємося на «кікімори»

  Читати далі

  Сміттєзвалище на замку

  Читати далі

  «Поговори зі мною»

  Читати далі

  З Днем Незалежності!

  Читати далі