Маковія, Спас та Успіння

У серпні українці відзначають Маковія на воді, Великий Спас та Успіння Пресвятої Богородиці. Про традиції святкування написано у книжках Василя Скуратівського «Дідух: свята українського народу» й Олекси Воропая «Звичаї нашого народу». Згадаймо й ми народні обряди
На Маковія українці чистили, вшановували і освячували джерельні криниці. Сходилися всім селом чи містом до річок, купалися в них, бо вода цього дня вважалася цілющою.
У церкві освячували не мед, а «маковійську квітку» – спеціальний букет із квітів, стеблин льону й коноплі, голівок маку. Це було свято перш за все дівчат і дітей: саме вони мали нести зілля на посвяту до церкви, носити хреста й хоругви при обході храму, їх звільняли цього дня від роботи, щоб вони грали в обрядові ігри на левадах.
Обрядові справи цього дня – коржики «шуліки» (рецепт нижче), вареники з маком або сиром, паляниця із сіллю, коливо, кутя та власне вода. Після Маковія в Україні вже починали сіяти озимину.
Великий, або Святий Спас для українців – це передусім було свято пасічників. Для обрядових дійств саме пасічники обов’язково виготовляли свічку-трійцю у формі тризуба. Саме у зв’язку з цими святкуваннями в сучасній Україні на 19 серпня державою призначено День пасічника України.
На подяку Богу за врожай хліба й садовини у храмах освячували обжинкові вінки або колосся жита, виноград, груші, яблука, мак, моркву, цибулю, цілющі трави й обов’язково мед.
Також поминали померлих родичів, вірили, що їхні душі цього дня відвідують живих.
Вважалося, що на Спаса відлітають до вирію лелеки. Якщо після цього дня вони ще лишаються у гніздах – осінь буде теплою.
На Успіння Богородиці, або Першу Пречисту відбувалися дівочі ініціації: до гурту дівчат на виданні приймали новеньких. Цей обряд проводили біля куща калини, що ріс біля джерельної криниці, або десь у лісі чи на лузі. За звичаєм, кожна дівчина мала цього дня урочисто віддати своїй матері хоч кілька калинових гілочок з кетягами ягід, а та при цьому обов’язково благословляла: висловлювала побажання добра доньці.
До Успіння намагалися зібрати всі плоди садових дерев.
Тож шануймо свої традиції. Нумо пекти коржики на Маковія, їсти мед на Святого Спаса, а на Пречисту співати: «Пречиста по груші ходила, Пречиста мішок загубила, А Спас ішов, мішок знайшов. Спасику-батьку, віддай мій мішочок, Не буду ходити у твій садочок».
Читайте також

Святий Валентин – покровитель закоханих і коханих

Зимування овочів

Замов собі газету!

Козацька піца

Яким буде 2022 рік синього тигра?

Гарбузовий пиріг

Маковія, Спас та Успіння

Шулики – обрядова страва на Маковія

Ніжна запіканка з кабачків та курячого фаршу

Незвичні способи врятуватися від спеки

Як знайти ідеальний табір для дитини

Як відновитися після коронавірусу – поради лікарки-дієтологині

Лютіж проти московського патріархату

Повідом сільраду про пошкодження

Будьте сміливими і підтримуйте одне одного

Чемпіонат з шахів

Потрібен менеджер-продавець

У лідерах зі сплати податків

Час вивішувати прапори

Готуймося до надзвичайних ситуацій

Олексій Кулеба очолив Київську ОДА
