Битва за сміття

  Сміттєзвалище у Нових Петрівцях — небезпека, якої треба позбутися

   

  Біля Нових Петрівців є величезне сміттєзвалище. Останнім часом серед громадських організацій, у ЗМІ та на засіданнях Петрівської сільської ради пожвавилися розмови про те, що це сміттєзвалище може спричинити екологічну катастрофу. Тож редакція «Київського моря» вирішила розібратися, чи дійсно сміттєзвалище у Нових Петрівцях становить загрозу

   

  Сміттєзвалище біля Нових Петрівців – легальне й функціонує від 1980 року. Воно належить Вишгородському районному комунальному підприємству «Комунальник», що перебуває у підпорядкуванні Вишгородської райради. За документами це сміттєзвалище також називають «полігоном у Старих Петрівцях». І хоча територіально розміщене ближче до села Нові Петрівці, офіційно це – землі Старих Петрівців. А от щодо «полігону» – то така назва з боку керівництва Вишгородської райради є перебільшенням.

   

  Річ у тім, що полігон – це не просто красиве слово. Так називають ділянку місцевості, обладнану спеціальними приладами. Для полігону твердих побутових відходів – це гідроінженерна споруда із захисним екраном, де зрозуміло, куди йдуть полігонні гази (метан) й стічні води. У Петрівського сміттєзвалища такого обладнання немає. Є офіційно виділена земельна ділянка з цільовим призначенням для сміттєзвалища, площею 5 га.

   

  Територія сміття

  Спочатку сміттєзвалище забезпечувало потреби із вивезенням твердих побутових відходів із Вишгорода. «Географія сміття, що сюди завозилося перших тридцять років його функціонування, обмежувалась фактично Вишгородським районом. У переважній більшості це було винятково місто Вишгород, від середини «нульових» більшою мірою додались Старі Петрівці, Нові Петрівці, Лютіж, пізніше – лівий берег та деякі села нинішньої Димерської громади, відтоді як в усіх цих селах було запроваджено вивіз побутових відходів», – зазначив у дописі в групі «Петрівська громада» у Facebook Радіон Старенький, голова Петрівської сільської ради.

   

  За його словами, все змінилося на гірше з початком 2010-х років, коли на сміттєзвалище почали приймати непотріб із Києва, Бучі, Ірпеня. «Якщо порівняти об’єми прийняття сміття у 2005 та 2015 роках, то збільшення відбулось мінімум в 10 разів! Адже за тридцятирічний період (від 1980 по 2010 рік) площа сміттєзвалища була 50 тис. кв. м, а у 2010 році активна територія становила загалом 28 тис. кв. м. За останні десять років активна територія засипання зросла до 120 тис. кв. м, тобто збільшилася в чотири рази»,– зазначив Радіон Старенький.

   

  Про збільшення території, вкритої сміттям за межами визначених 5 га, також розповів «Київському морю» ексголова Держекоінспекції Столичного округу Сергій Волков: «Ми запускали дрони, брали інформацію з супутників, аби зрозуміти обсяги й площу сміття. На той час ми встановили самовільне використання земельних ділянок і їхнє забруднення – 11,56 га».

   

  Проте Олександр Дзюба, заступник голови Вишгородської районної ради, не поспішає визнавати зростання площі у 2,4 рази. «Територія та, яка належить підприємству, якщо взяти візуально, то, можливо, сміття виходить за межі, але для цього треба проводити експертизу», – зазначив він.

   

  Територія небезпеки

   

  Як зазначено у зверненні Петрівської сільської ради до Вишгородської райради: «Сміттєзвалище є суттєво переповненим та призводить до забруднення навколишнього природного середовища, розвитку небезпечних геологічних процесів та інших негативних явищ, які можуть спричинити екологічну катастрофу як для Петрівської громади, так і всього Вишгородського району загалом». Люди, які живуть поруч,– заручники цієї ситуації. «Сусідство зі сміттєзвалищем однозначно впливає на здоров’я. Фільтрат від сміття отруює підземні води, що потрапляє до колодязів, з яких люди беруть воду. Відходи також засмічують і повітря, і ґрунти», – зазначив Сергій Волков.

  Він пригадав, що саме на цьому сміттєзвалищі Служба безпеки України разом із Держекоінспекцією «фіксували ділків із медичними відходами, що дуже небезпечні».

   

  Проте районна влада запевняє, що все добре. «Пару днів тому Держспоживслужба зробила заміри води, ґрунтів, повітря та радіаційного стану. Відповідно до цих замірів – усі показники в нормі», – зазначив Олександр Дзюба. Цю ж інформацію підтвердив виконувач обов’язків директора ВРКП «Комунальник» Дмитро Василевський. «Воду можна навіть пити», – додав він.

   

  Територія конфлікту

   

  Отже, сміттєзвалище переповнилося й стало загрозливим для довкілля не раптово, проте лише зараз ця проблема набула широкого розголосу.

   

  Це припало на перерозподіл ресурсів, повноважень та обов’язків через децентралізацію. На вимогу законодавства районні ради повинні передати майно спільної власності тим територіальним громадам, на території яких це майно розташоване. І Вишгородська райрада вже передала Петрівській сільській територіальній громаді сім котелень, п’ять загально-освітніх шкіл, гуртожиток, дитячу школу мистецтв, Центр соціальної підтримки дітей і сімей «Територія добра». А от сміттєзвалище передавати не хоче.

   

  Нещодавно Петрівська сільрада ухвалила звернення до Вишгородської райради як засновника ВРКП «Комунальник» із вимогою заборонити «Комунальнику» привозити самостійно та приймати від інших будь-які відходи на сміттєзвалище, локалізувати сміття в межах виділених 5га та передати у комунальну власність Петрівської сільської територіальної громади. Ці вимоги, виходячи з офіційних повідомлень, аргументовані потенційною екологічною катастрофою та бажанням провести рекультивування.

   

  «Що таке рекультивація? Прошарками певної суміші (землі, глини та інших складових) укривається все тіло сміттєзвалища, зверху можна висадити дерева. Але й після цього треба постійно проводити екологічний моніторинг, адже фільтрати і надалі забруднюватимуть екосистему, тому лишати такий об’єкт без контролю не можна. Це дуже недешеве завдання. Якби я був головою ОТГ, не брав би собі на баланс цей об’єкт. Якщо робити все, не порушуючи законоавства,– це абсолютно дотаційна історія. Доведеться ходити з простягнутою рукою по обласній адміністрації», – зазначив Сергій Волков.

   

  «За попередніми розрахунками, рекультивація – це десятки мільйонів гривень. Ні Петрівська громада, ні Вишгородська районна рада самостійно не розв’яжуть цього питання. Тому, якщо це буде потрібно, будемо звертатися й до губернатора, і до обласної ради, навіть до народних депутатів, аби вони вишукали можливість виділення коштів із державного бюджету. Всі можливі шляхи будуть застосовані», – пояснив Олександр Дзюба.

   

  ВРКП «Комунальник» здійснює управлінням відходами на сміттєзвалищі, в цю організацію поступали фінансові надходження за розміщення відходів. Сюди звозили сміття не лише з території Петрівської громади, а й Вишгорода, Ірпеня, Бучі. «Сьогодні «Комунальник» несе повну відповідальність за всі дії, пов’язані з цим сміттєзвалищем. Тож оплачувати рекультивацію має також це підприємство. Чому Петрівська громада має брати на себе цей фінансовий тягар? Однозначно проблему треба не переводити у локальну площину, а навпаки – підіймати на рівень області», – порадив Сергій Волков.

  Але Вишгородська райрада не хоче віддавати сміттєзвалище. Ось як це пояснив Олександр Дзюба: «З точки зору районної ради, це підприємство забезпечує потреби всього Вишгородського району в старих межах. Тому віддати зараз у Петрівську громаду, як на мене, – може створити проблему для захоронення сміття в інших громадах. Це підприємство й сміттєзвалище забезпечує потреби як мінімум чотирьох громад – Петрівської, Вишгородської, Димерської, Пірнівської. У цьому випадку район є таким модератором, який надає можливість усім громадам відповідно користуватися послугами цього підприємства та сміттєзвалища». Проте нині сміттєзвалище біля Нових Петрівців, яким керує ВРКП «Комунальник», не приймає непотребу від Петрівської громади.

   

  Також варто зазначити, що окрім екологічної, є ще фінансова складова справи. «Напевно, зацікавлені особи вважають його «золотою жилою». Ймовірно, сьогодні можна вхопити 200-300-400 грн із машини», – поділився своєю думкою про нелегальний скид сміття Сергій Волков. Тож теперішня ситуація цілком може бути вигідною.

   

  Територія рішень

   

  Голова Петрівської сільської ради Радіон Старенький зазначив: «Потрібно покласти цьому край і закрити сміттєзвалище. «Комунальник» продовжує завозити відходи на територію, яка, за нашими орієнтовними підрахунками, завантажена на 150%. Коли сміттєзвалище буде у нас на балансі, ми зможемо з легкістю закрити його та контролювати в подальшому, аби сюди сміття більше не завозили. Рекультивацію ми плануємо проводити за рахунок обласного або державного бюджету».

  Радіон Миколайович додав, що Петрівську громаду також влаштує, «якщо райрада не буде передавати сміттєзвалище, а сама дійсно закриє цей об’єкт і проведе рекультивацію за власні, обласні або державні кошти».

   

  Еколог Сергій Волков теж переконаний, що треба порушувати питання про закриття сміттєзвалища біля Нових Петрівців, його рекультивацію й побудову якогось нового об’єкту для відходів. «Це треба було робити ще вчора. Не можна за традицією сховатися й чекати, коли проблема владнається сама собою. Ця ситуація сама собою не владнається. Треба вже щось вирішувати. Звертатися до губернатора. Шукати гроші, аби збудувати новий об’єкт і позбутися цього рудименту, який дійсно є небезпечним», – пояснив екоексперт.

   

  «Має взяти на себе зобов’язання районна адміністрація, обласна адміністрація, аби побудувати новий сучасний полігон з екранами, постами екологічного спостереження за всіма законами, правилами, європейськими нормами з максимальним сортуванням сміття, щоб захоронювати винятково те, що неможливо далі переробити. Або завод сміттєпереробний, але в це я мало вірю, бо це коштує значно більших грошей. Має бути якась альтернатива. Тоді вже закривати це сміттєзвалище. Це має бути послідовно», – пояснив Сергій Волков.

   

  Такі питання має врегулювати Регіональний план управління відходами, розроблений Київською державною обласною адміністрацією. Цей документ погоджують у Міндовкілля і Мінрегіоні. «Це мапа, де зазначено місця розташування потенційних полігонів і підприємств із перероблення відходів. Це комплексне рішення обласного рівня. На локальному рівні одного ОТГ питання цілого регіону не вирішити», – зазначив Сергій Волков.

   

  Тим часом Вишгородська райрада прозвітувала про вжиті заходи для розв’язання проблем зі сміттєзвалищем. «Повністю закриті нелегальні заїзди – їх було десь три десятки. Це унеможливлює сьогодні несанкціонований заїзд зі сміттям на наше сміттєзвалище, – повідомив Олександр Дзюба. – Облаштовано шлагбаум, укладено договір з охоронним підприємством, що проводить патрулювання по периметру, встановлено камери на сонячних батареях для постійного відеоспостереження, проведено тендер, щоб огородити сміттєзвалище в тих межах земельної ділянки, що виділена, аби убезпечити розлітання непотребу. Я думаю, що за два місяці – це доволі потужна робота. Крім того, укладено договір із державним підприємством, що надасть експертну оцінку, що далі робити з цим сміттєзвалищем».

   

  Неабияка активність, зазначена Олександром Дзюбою, щодо сміттєзвалища біля Нових Петрівців – це результат публічної уваги. Нічого не робилося десятиліттями. Про проблеми сміттєзвалища заговорили останнім часом – завдяки активності громадськості, особливо місцевих жителів. Ситуація дійсно жахлива. Проте, щоб ці проблеми остаточно вирішили, важливо, аби громадськість і надалі слідкувала за діями влади та підзвітних підприємств.

   

  🟢  Марія Саманюк

  Читайте також

  Петрівська громада заслуговує мати власний майданчик для спілкування

  Читати далі

  Музей пам’яті про героїв

  Читати далі

  Міла Веденьєва: «Дівчата одягають віночки й розцвітають»

  Читати далі

  Битва за сміття

  Читати далі

  Як спекти паску?

  Читати далі

  Валентина Головко: «Я все життя на сцені!»

  Читати далі

  Що можна, а що заборонено у піст?

  Читати далі

  Католики вже відшукали яйця, заховані великоднім кроликом

  Читати далі

  Чи йти до храму на Великдень?

  Читати далі

  «Київське море» поновлює роботу!

  Читати далі

  Фарбований лис. Як Старенький змінював політичні партії і нарешті «позеленів»

  Читати далі

  «Любі друзі» Старенького. Як оточення Новопетрівського сільського голови розжилося земельними ділянками

  Читати далі

  Veolia бере участь у тендері на збирання відходів із території Петрівської громади

  Читати далі

  Попри пандемію, на Київщині зросла кількість підприємців

  Читати далі

  Розпочався запис дітей до Новопетрівського дитсадка «Петрик»

  Читати далі

  Обласна гаряча лінія щодо COVID-19

  Читати далі

  Петрівська громада вимагає вирішити проблему сміттєзвалища

  Читати далі

  У Нових Петрівцях згорів будинок пенсіонерів

  Читати далі

  Прокуратура розпочала перевірку законності маєтку Кличка у Лютежі

  Читати далі

  Жителі Старих Петрівців перекрили рух дорожньої техніки, щоб захистити водогін

  Читати далі

  Вибори у Петрівській громаді: перші кандидати

  Читати далі

  Громада села Старі Петрівці звернулася до Президента України

  Читати далі