Музей пам’яті про героїв

  Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році» у Нових Петрівцях не залишить вас байдужими. Дітям буде цікаво побачити справжню бойову техніку й побігати ходами сполучення між бліндажами та командно-спостережними пунктами. Дорослим – задуматися про героїчну, суперечливу, трагічну долю України

   

  Цей музей було відкрито ще до оголошення перемоги – у березні 1945 року. Звідси здійснювалося керування військами в період наступальної операції з визволення Києва у листопаді 1943 року. Ходи сполучення, бліндажі, командно-спостережні пункти тут дійсно були, а не вигадані для музею. А от лінія фронту розпочиналася вже за 4 км.

   

  У 1954 році територія музею стала державним заповідником. Ще за 19 років тут заклали Парк пам’яті. Флора парку нараховує 70 видів рідкісних дерев і кущів, які привозили з дендропарків «Софіївка» (Умань) та «Олександрія» (Біла Церква).

   

  80-ті роки були рекордними для музею за кількістю відвідувачів, які приїжджали не лише з усіх куточків Радянського Союзу, а й десятків зарубіжних країн. Серед екскурсантів були політики, воєначальники, відомі діячі науки й культури.

  Нові реалії

   

  А від 90-тих років географія відвідувачів значно звузилася – до Києва й області. Почалися скрутні часи з нестабільним бюджетним фінансуванням. Доводилося заробляти гроші, вирощуючи гриби в підвалах музею, демонструючи відеофільми. Керівництво музею почало шукати різних спонсорів.

   

  У 1993 році збудували новий корпус музею на три поверхи, площею 1 125 м². Тут розмістили діораму, що раніше була у приміщені церкви, інші темат ичні картини художників, Книгу Вічної слави, до якої занесено понад дві тисячі імен учасників форсування Дніпра і визволення Києва, численні фотографії, документи, фронтові листи, нагороди, особисті речі фронтовиків, зброю, плакати, газети тих часів.

   

  Від 2003 року на території музею організовували військово-історичні реконструкції, фестивалі, туристичні зльоти.

   

  У 2006–2008 роках довелося воювати за власну територію заповідника, аби тут не виникло нового місця для дозвілля товстосумів. Керівництво музею неодноразово виступало на телебаченні, радіо й у пресі. Остаточну крапку в цій «земельній епопеї» поставив Київський господарський суд.

   

  У 2008 році музею надано статусу «національного».

   

  Сьогодні експозиції музею поповнюються й новими сторінками нашої історії – це речі учасників Революції гідності, Героїв Небесної Сотні, Антитерористичної операції на Сході України.

   

  Після карантинних обмежень, коли двері приміщень буду знову відкриті для відвідувачів, ви зможете скористатися аудіогідом для смартфона. А вже сьогодні можна вільно гуляти територією заповідника.

   

  Хто ж такий Микола Ватутін?

   

  І все ніби добре у музеї. Проте скрізь відчувається присутність командувача 1-м Українським фронтом генерала армії Миколи Ватутіна. Того самого, який на початку 1920-их років брав участь у встановленні радянської окупації на території України, у боротьбі проти Революційної повстанської армії України Нестора Махна, у боях проти армії УНР, повстанців Холодного Яру, Української Повстанської Армії. У листопаді 2014 року Український інститут національної пам’яті включив Миколу Ватутіна до списку окремих осіб, причетних до боротьби проти незалежності України.

   

  Миколи Ватутін дійсно керував наступальною операцією із визволення Києва у листопаді 1943 року, тут його невеликий бліндаж. Проте оцінка його керування сьогодні вже не така однозначна, як була у березні 1945 року, коли, не чекаючи остаточної перемоги, заснували цей музей.

   

  «Він кидав сотні людей беззбройними під німецькі танки. Особливо на території України. І тільки завдяки гарматному м’ясу такі генерали, як Ватутін, вигравали битви. Це велика трагедія на-роду», – стверджує український історик Володимир Сергійчук. «Двадцять п’ять тисяч воїнів входить у воду, а виходить на тому березі три тисячі, щонайбільше п’ять. За п’ять-шість днів усе це спливає. Уявляєте?» – записав спогади письменник Віктор Астаф’єв, учасник форсування Дніпра.

   

  На монументі «Символ Миру» багатьма мовами написано: «Людство повинно пам’ятати, якою ціною завойовано мир». Для українського народу ця ціна була жахливо великою. І важливо, аби після відвідин музею молоде покоління виходило з переконанням «ніколи знову», а не «можемо повторити».

   

  Героям слава! Смерть ворогам!

   

  41 рік на службі в музеї – директор Іван ВІКОВАН

   

  Територія заповідника ідеально доглянута, музейні експозиції поповнюються, пошукова діяльність не припиняється. І все це завдяки зусиллям директора Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році», заслуженого працівника культури України – Івана ВІКОВАНА.

   

  Іван Петрович приїхав у наш край на початку 1970-х років. Працював учителем біології у Лютізькій середній школі, був директором Новопетрівської восьмирічної школи №2, а у 1980 році – очолив музей.

   

  Почесний громадянин Вишгородського району та села Нові Петрівці. Нагороджений численними грамотами, нагородами, почесними відзнаками, медалями й орденами.

   

  🟢 Марія САМАНЮК

  Читайте також

  Знову до школи

  Читати далі

  Надія Кирієнко: «Вишивання зцілює душу»

  Читати далі

  Як формулювати вимоги до влади

  Читати далі

  Вакцинація проти COVID-19: де, як і чим?

  Читати далі

  Ольга Палій: «Пальцями та кошачками мальована петриківка»

  Читати далі

  Непроста водиця – Дзвінкова Криниця

  Читати далі

  Де і як провести канікули?

  Читати далі

  Не засмічуйте природу, в якій живете!

  Читати далі

  Сергій Шум: «Бойовий гопак гуртує однодумців»

  Читати далі

  Живий родинний музей – Хутір Савки

  Читати далі

  Петрівська громада заслуговує мати власний майданчик для спілкування

  Читати далі

  Музей пам’яті про героїв

  Читати далі

  Святковий серпень

  Читати далі

  З 30-річчям Незалежності України!

  Читати далі

  «Петрик» відкриють у жовтні

  Читати далі

  Змінено розміри батьківської плати за харчування в закладах освіти

  Читати далі

  Ця газета розповідає про найголовніше – про вас

  Читати далі

  Допомога учасникам бойових дій

  Читати далі

  У Петрівській громаді призначили нових директорів закладів освіти

  Читати далі

  Святкування Івана Купала у Лютежі

  Читати далі

  У Старих Петрівцях відкрито кабінет тестування на COVID-19

  Читати далі

  У Нових Петрівцях відкрито медичний кабінет «вихідного дня»

  Читати далі