Музей пам’яті про героїв

  Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році» у Нових Петрівцях не залишить вас байдужими. Дітям буде цікаво побачити справжню бойову техніку й побігати ходами сполучення між бліндажами та командно-спостережними пунктами. Дорослим – задуматися про героїчну, суперечливу, трагічну долю України

   

  Цей музей було відкрито ще до оголошення перемоги – у березні 1945 року. Звідси здійснювалося керування військами в період наступальної операції з визволення Києва у листопаді 1943 року. Ходи сполучення, бліндажі, командно-спостережні пункти тут дійсно були, а не вигадані для музею. А от лінія фронту розпочиналася вже за 4 км.

   

  У 1954 році територія музею стала державним заповідником. Ще за 19 років тут заклали Парк пам’яті. Флора парку нараховує 70 видів рідкісних дерев і кущів, які привозили з дендропарків «Софіївка» (Умань) та «Олександрія» (Біла Церква).

   

  80-ті роки були рекордними для музею за кількістю відвідувачів, які приїжджали не лише з усіх куточків Радянського Союзу, а й десятків зарубіжних країн. Серед екскурсантів були політики, воєначальники, відомі діячі науки й культури.

   

  Нові реалії

   

  А від 90-тих років географія відвідувачів значно звузилася – до Києва й області. Почалися скрутні часи з нестабільним бюджетним фінансуванням. Доводилося заробляти гроші, вирощуючи гриби в підвалах музею, демонструючи відеофільми. Керівництво музею почало шукати різних спонсорів.

   

  У 1993 році збудували новий корпус музею на три поверхи, площею 1 125 м². Тут розмістили діораму, що раніше була у приміщені церкви, інші темат ичні картини художників, Книгу Вічної слави, до якої занесено понад дві тисячі імен учасників форсування Дніпра і визволення Києва, численні фотографії, документи, фронтові листи, нагороди, особисті речі фронтовиків, зброю, плакати, газети тих часів.

   

  Від 2003 року на території музею організовували військово-історичні реконструкції, фестивалі, туристичні зльоти.

   

  У 2006–2008 роках довелося воювати за власну територію заповідника, аби тут не виникло нового місця для дозвілля товстосумів. Керівництво музею неодноразово виступало на телебаченні, радіо й у пресі. Остаточну крапку в цій «земельній епопеї» поставив Київський господарський суд.

   

  У 2008 році музею надано статусу «національного».

   

  Сьогодні експозиції музею поповнюються й новими сторінками нашої історії – це речі учасників Революції гідності, Героїв Небесної Сотні, Антитерористичної операції на Сході України.

   

  Після карантинних обмежень, коли двері приміщень буду знову відкриті для відвідувачів, ви зможете скористатися аудіогідом для смартфона. А вже сьогодні можна вільно гуляти територією заповідника.

   

  Хто ж такий Микола Ватутін?

   

  І все ніби добре у музеї. Проте скрізь відчувається присутність командувача 1-м Українським фронтом генерала армії Миколи Ватутіна. Того самого, який на початку 1920-их років брав участь у встановленні радянської окупації на території України, у боротьбі проти Революційної повстанської армії України Нестора Махна, у боях проти армії УНР, повстанців Холодного Яру, Української Повстанської Армії. У листопаді 2014 року Український інститут національної пам’яті включив Миколу Ватутіна до списку окремих осіб, причетних до боротьби проти незалежності України.

   

  Миколи Ватутін дійсно керував наступальною операцією із визволення Києва у листопаді 1943 року, тут його невеликий бліндаж. Проте оцінка його керування сьогодні вже не така однозначна, як була у березні 1945 року, коли, не чекаючи остаточної перемоги, заснували цей музей.

   

  «Він кидав сотні людей беззбройними під німецькі танки. Особливо на території України. І тільки завдяки гарматному м’ясу такі генерали, як Ватутін, вигравали битви. Це велика трагедія на-роду», – стверджує український історик Володимир Сергійчук. «Двадцять п’ять тисяч воїнів входить у воду, а виходить на тому березі три тисячі, щонайбільше п’ять. За п’ять-шість днів усе це спливає. Уявляєте?» – записав спогади письменник Віктор Астаф’єв, учасник форсування Дніпра.

   

  На монументі «Символ Миру» багатьма мовами написано: «Людство повинно пам’ятати, якою ціною завойовано мир». Для українського народу ця ціна була жахливо великою. І важливо, аби після відвідин музею молоде покоління виходило з переконанням «ніколи знову», а не «можемо повторити».

   

  Героям слава! Смерть ворогам!

   

  41 рік на службі в музеї – директор Іван ВІКОВАН

   

  Територія заповідника ідеально доглянута, музейні експозиції поповнюються, пошукова діяльність не припиняється. І все це завдяки зусиллям директора Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році», заслуженого працівника культури України – Івана ВІКОВАНА.

   

  Іван Петрович приїхав у наш край на початку 1970-х років. Працював учителем біології у Лютізькій середній школі, був директором Новопетрівської восьмирічної школи №2, а у 1980 році – очолив музей.

   

  Почесний громадянин Вишгородського району та села Нові Петрівці. Нагороджений численними грамотами, нагородами, почесними відзнаками, медалями й орденами.

   

  🟢 Марія САМАНЮК

  Читайте також

  Петрівська громада заслуговує мати власний майданчик для спілкування

  Читати далі

  Музей пам’яті про героїв

  Читати далі

  Міла Веденьєва: «Дівчата одягають віночки й розцвітають»

  Читати далі

  Битва за сміття

  Читати далі

  Як спекти паску?

  Читати далі

  Валентина Головко: «Я все життя на сцені!»

  Читати далі

  Що можна, а що заборонено у піст?

  Читати далі

  Католики вже відшукали яйця, заховані великоднім кроликом

  Читати далі

  Чи йти до храму на Великдень?

  Читати далі

  «Київське море» поновлює роботу!

  Читати далі

  Фарбований лис. Як Старенький змінював політичні партії і нарешті «позеленів»

  Читати далі

  «Любі друзі» Старенького. Як оточення Новопетрівського сільського голови розжилося земельними ділянками

  Читати далі

  Veolia бере участь у тендері на збирання відходів із території Петрівської громади

  Читати далі

  Попри пандемію, на Київщині зросла кількість підприємців

  Читати далі

  Розпочався запис дітей до Новопетрівського дитсадка «Петрик»

  Читати далі

  Обласна гаряча лінія щодо COVID-19

  Читати далі

  Петрівська громада вимагає вирішити проблему сміттєзвалища

  Читати далі

  У Нових Петрівцях згорів будинок пенсіонерів

  Читати далі

  Прокуратура розпочала перевірку законності маєтку Кличка у Лютежі

  Читати далі

  Жителі Старих Петрівців перекрили рух дорожньої техніки, щоб захистити водогін

  Читати далі

  Вибори у Петрівській громаді: перші кандидати

  Читати далі

  Громада села Старі Петрівці звернулася до Президента України

  Читати далі