КОРУПЦІЙНИЙ КАТОК. За що судять Радіона Старенького

Безкарно грабувати громаду не можна. Рано чи пізно за це доведеться відповідати. Радіона Старенького обвинувачують у службовій недбалості, яка завдала громаді непоправних збитків. Цей злочин передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від двох до п’яти років із позбавленням права обіймати певні посади до трьох років та зі штрафом у 250750 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Минулого тижня відбулось підготовче судове засідання за однією з двох відкритих справ. Наступний судовий розгляд призначено на 3 грудня. Ми дізналися про деталі

 

Напередодні виборів Новопетрівський сільський голова Радіон Старенький звітує про масштабне асфальтування села. Витрати на дороги і справді були масштабними: понад 57,5 млн грн (за жовтень 2016–2020, за даними системи «Прозорро»). На які ж вулиці витратили такі значні кошти?

 

Щойно Старенький склав присягу сільського голови у 2010 році, він пообіцяв на зборах першочергово заасфальтувати вул. Гречка. Цією дорогою діти з трьох вулиць ходять до школи. І в період дощів і танення снігів дітям доводилось іти бродом по воді висотою до 10 см. Але Старенький протягом першої каденції обіцянки так і не виконав. Місцева депутатка від цієї вулиці Оксана Бойко написала десятки звернень до сільради та Вишгородської РДА. Щоб домогтися асфальтування, їй знадобилося дев’ять років. Дорогу робили у шість етапів, витратили близько 3,8 млн грн, але так і не закінчили. Сьогодні через відсутність стоків вода після кожної зливи збирається на дорозі та затоплює деякі двори.

 

Одні вулиці роками чекають ремонту, інші роблять маленькими частинами, а на треті виділяють великі гроші без значної потреби. Так, вул. Валківська, поруч із якою живе секретар сільради, у 2017 році була заасфальтована, зараз у хорошому стані. Проте асфальт вирішили повністю зняти і прокласти заново, витративши 1,5 млн грн бюджетних коштів.

 

Кому найбільший шмат пирога?

 

Протягом 2016–2020 років Новопетрівська сільрада провела 110 тендерів на ремонт доріг (асфальтування, поточний та ямковий ремонт, грейдерування). 80% з них виграли дві компанії – ПП «ЛІК» і ТОВ «БК «Авторембудсервіс».

 

Діяльність цих компаній була перевірена прокуратурою, результатом стали кілька кримінальних проваджень.

 

В рамках досудового розслідування, за п’ятьма тендерами було проведено будівельно-технічну експертизу та встановлено, що фактичні роботи не відповідають їх вартості, а сума збитків становить від 35% до 55% за кожен тендер. Таким чином, за данними судових справ № 363/413/19 та №752/18141/18, сільська рада підозрюється у сплаті підрядникам зайвих близько 1,5 млн грн за ремонт на ділянках п’яти вулиць: Шевченка, Гречка, Незалежності, що виконувала ПП «ЛІК», та вул. Садова, Миру, що робила ТОВ «БК«Авторембудсервіс».

 

І це п’ять із п’яти перевірених тендерів! А що було б, якби перевірили всі заасфальтовані дороги? І який збіг, що на «накрутці» ціни піймали двох головних підрядників, що виконали майже всі дорожні роботи в селі!

 

 

Старенького підозрюють у змові з керівництвом цих компаній із метою розкрадання бюджетних коштів, у результаті чого прокуратура відкрила проти нього кримінальні справи.

 

Компанії різні, проте схема, описана в матеріалах слідства, на диво схожа: сільською радою укладається договір із підрядником в обхід тендерної процедури. Після виконання робіт підрядник надає пакет документів, у якому кількість заявлених робіт не збігається з фактично виконаними роботами. Інженер із технічного нагляду, домовившись із підрядником, підтверджує відповідність виконаних робіт. І сільський голова Радіон Старенький, до чиїх обов’язків належить детальний огляд об`єкта, виконання контрольних замірів тощо, оминаючи всю процедуру, підписав акт виконаних робіт та оплатив роботу, чим завдав збитків громаді села.

 

Досудове розслідування по співпраці з компанією «Авторебудсервіс» закінчено та сформовано обвинувальний акт проти Старенького, керівництва компанії та інженера з технічного нагляду. Досудові розслідування по співпраці з компанією ПП «ЛІК» по справах №363/413/19, №363/2031/20 – тривають.

 

 

«Йому просто трапився несумлінний підрядник», – говорять прихильники Старенького. Тоді чому після початку кримінальних проваджень ПП «ЛІК» продовжувала отримувати десятки нових замовлень від сільради на ремонти доріг? Якщо підрядник неякісно виконав роботу та завдав шкоди громаді щонайменше на 1,5 млн грн, хіба не треба раз і назавжди відмовитись від його послуг?

 

Ні, вважає команда Старенького, в якої на це, ймовірно, є свої причини.

 

Відкати 3540%?

 

Бюджетні збитки за кожною вулицею становлять приблизно 35-40% від суми тендеру. Якщо ж порівняти пропозиції ПП «ЛІК» щодо інших учасників відкритих торгів, то вони також на 35-40% вищі. Ймовірно, 40% – це і є приблизна комісія, яку в таких випадках часто сплачують за «правильне» рішення тендерного комітету. Загалом ПП «ЛІК» та «Авторембудсервіс» освоїли близько 35 млн гривень. Якщо за такою таксою вони отримали кожне замовлення, в чиїхось кишенях осіло 14 мільйонів гривень.

 

Але як же так вийшло, що компанія, чиї послуги значно дорожчі ринкової ціни, постійно отримувала замовлення в обхід системи «Прозорро»?

 

Фокус-покус, або Допорогові закупівлі

 

Що ми знаємо про компанію ПП «ЛІК»? Статутний капітал – 10 грн. Директор – Володимир Ліщук. податковий борг — 90 тис грн. Замовників, окрім Новопетрівської сільради, майже немає. Такому ненадійному підряднику дуже важко перемогти на відкритих торгах, за результатами яких пильно слідкує АМКУ.

 

Тому досвідчені корупціонери використовують техніку дробіння. Це означає не замовити роботи на 1,5 млн грн одразу, а розбити маленькими сумами до 200 тис грн. У такому випадку замовник може обрати виконавця на свій розсуд та просто опублікувати звіт.

 

Так, серед 82 замовлень на ремонти доріг Новопетрівської сільради ПП «ЛІК» тільки чотири виграла на відкритих торгах. І тільки тому, що заявки конкурентів, які пропонували нижчу ціну і мали перемогти, були відхилені за невідомих причин.

 

Згодом прокуратура вимагала посунути з посади директора ПП «ЛІК» Володимира Ліщука. І відбувся новий фокус-покус. Він звільняється та працевлаштовується на посаду директора ТОВ «Автодор-Люкс» 03.01.2020 року. Та на чолі нової компанії продовжує успішно отримувати замовлення Новопетрівської сільради. Так, у 2020 році ця компанія встигла отримати вісім замовлень на 3,7 млн грн.

 

Отже, Новопетрівська сільська рада витратила на ремонти доріг значні кошти. Якби Радіон Старенький справді думав про потреби громади, він не витрачав би зайвих грошей на повторне перекладання вже наявного асфальту або на оплату фактично не виконаних робіт. І зараз не фігурував би у судових провадженнях як обвинувачений. Він би згадав, що в селі є недобудований дитячий садок, зведення якого знову довелося призупинити через очікування траншу від програми президента «Велике будівництво».

 

Олександр Левицький, громадський активіст:

 

Більшість грошей на асфальтування «освоїли» дві компанії. Новопетрівська сільська рада обрала їх самостійно в обхід тендерної процедури. Обидві компанії були піймані на невідповідності заявлених і фактично виконаних робіт. Схема, за якою було незаконно отримано бюджетні кошти, – теж одна й та сама. То ви впевнені, що тут винні тільки підрядники й технічні інженери? А «бідний» сільський голова є просто заручником ситуації? Прокуратура та досудове розслідування вказують на протилежне, тому Радіон Старенький у цій справі і проходить як обвинувачений. А для мене головний доказ – це продовження співпраці з підрядником, який завдав таких збитків. Жоден нормальний господар вдруге не винайме компанії, що його так підвела.

Читайте також

Фарбований лис. Як Старенький змінював політичні партії і нарешті «позеленів»

Читати далі

«Любі друзі» Старенького. Як оточення Новопетрівського сільського голови розжилося земельними ділянками

Читати далі

КОРУПЦІЙНИЙ КАТОК. За що судять Радіона Старенького

Читати далі

Блокада «Новусу». Як Новопетрівська сільрада намагалася заблокувати роботу гіпермаркету «Новус», і скільки за це заплатить громада села

Читати далі

20 років без садка. На кошторис дитсадка «Петрик» можна було побудувати чотири садки на 980 дітей

Читати далі

Пів мільйона на піар сільради

Читати далі

Хто насправді – «жовта преса»

Читати далі

Обдирають, як липку. Як виживає малий та середній бізнес у Нових Петрівцях

Читати далі

Кримінальна справа Єреми: службова недбалість чи «підстава»?

Читати далі

Мільйон на вітер. Як команда Радіона Старенького купувала «швидку» за підвищенною ціною

Читати далі

Пайові махінації. Як влада Нових Петрівців вкрала у села 14 мільйонів і шанс отримати нову інфраструктуру

Читати далі

Біля води живуть, а води просять

Читати далі

Прокуратура розпочала перевірку законності маєтку Кличка у Лютежі

Читати далі

Жителі Старих Петрівців перекрили рух дорожньої техніки, щоб захистити водогін

Читати далі

Вибори у Петрівській громаді: перші кандидати

Читати далі

Громада села Старі Петрівці звернулася до Президента України

Читати далі

У Лютежі з’являються нові паркани перед водоймою

Читати далі

У Вишгородському районі перевіряють школи і садочки

Читати далі

За забруднення Дніпра планують збільшити штрафи у десятки разів

Читати далі

Вишгородська районна лікарня отримає оновлене приймальне відділення

Читати далі

У Старих Петрівцях відкрито мініфутбольне поле

Читати далі

У райцентрі організували безкоштовні стрижки для малозабезпечених

Читати далі