Пайові махінації. Як влада Нових Петрівців вкрала у села 14 мільйонів і шанс отримати нову інфраструктуру

  «У бюджеті немає грошей!» Кожен, хто звертався до місцевої влади зі своєю проблемою, чув цю фразу щонайменше раз. Зробити свердловину, щоб увечері спокійно пити воду, провести освітлення та відремонтувати шкільні туалети: люди приходять з простими проблемами, вирішити які неважко. Але Новопетрівські можновладці щоразу відмахуються, мовляв, бракує коштів. Але це неправда, адже забудовники винні громаді мільйони гривень. Проте до бюджету гроші так і не дійшли, бо місцева влада поставила власні інтереси вище громади.

   

  На вулиці Європейська, 1 у Нових Петрівцях стоїть 8-поверховий будинок. Поруч з ним – іржава стара водонапірна башта, з якої і вдень і вночі вода б’є фонтаном, заливає двір багатоповерхівки та підтоплює підвал. «За неодноразовими зверненнями мешканців будинку до Радіона Старенького та Івана Бурми, який є директором комунального підприємства, на все відповідають, що башту треба ремонтувати, але грошей немає. А на те, що водичка ллється з цієї башти, грошики є», — пише у соціальній мережі мешканка будинку Тетяна Ющенко. Проте грибок, що виник у підвалі, та підтоплений фундамент не будуть чекати, коли у бюджеті з’являться потрібні гроші. Тим паче будь-якої миті може виникнути нова проблема, адже старі комунікації не витримують навантаження.

   

  За останні 10 років село Нові Петрівці на Київщині перетворилося на суцільний будівельний майданчик. Одну за одною зводили багатоповехівки, а кількість населення стрімко зростала. А от амбулаторій та шкіл більше не ставало. Ба більше – будівництво усім відомого дитячого садка, на який виділяли кошти і з місцевого, і з районного, і з державного бюджетів, так і не завершено.

  Законом передбачено зручну схему: забудовники сплачують до місцевого бюджету податок пайової участі, і цим коштом місцева влада зводить комунальні заклади. Проте у Нових Петрівцях щось пішло не так.

  Так, забудовник «УКБ», що звів багатоповерховий будинок, мав би сплатити до бюджету села внесок пайової участі у 2,6 млн грн. Цих грошей, за даними системи «Прозорро», могло б вистачити на дві водонапірні башти та ще лишилося б на ремонт водоводу на двох вулицях. Та за рішенням сільради № 24 від 24.11.2015, «УКБ» сплатив лише 1000 грн.

   

  Втрачені можливості: за що судять Радіона Старенького

   

  Радіон Старенький, Новопетрівський сільський голова 2016 року став фігурантом кримінального провадження за частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України – зловживання владою або службовим становищем. Санкція статті передбачає позбавлення волі від 3 до 6 років з позбавленням права обіймати посаду чи займатися певною діяльністю строком до 3 років, а також стягненням штрафу від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

   

  Старенького підозрюють у самовільному та незаконному використанні і розподілі пайових внесків. За даними слідства, місцевий бюджет недоотримав щонайменше 14 мільйонів гривень. Як так вийшло?

   

  2012 року Новопетрівська сільська рада затвердила «Порядок розрахунку та залучення замовників будівництва до пайової участі», документ оприлюднений на офіційному сайті сільради. За законом, забудовник має сплатити 4% або 10% від вартості будівництва у залежності від того, житлова чи комерційна ця нерухомість. Наприклад, загальна вартість будівництва житлового будинку становить 10 млн грн. Значить, його пайова участь складає 400 тис грн (4%).

  Проте у Порядку також передбачено два цікавих пункти:

  По-перше, якщо забудовник передає селу певні інженерні комунікації (наприклад, свердловину), то сума пайової участі може бути зменшена.

  По-друге, якщо забудовник будує щось корисне для громади, то сільрада може встановити розмір пайової участі на власний розсуд.

  Так, у розпорядженні «Київського моря» опинились договори про пайову участь, під якими  упродовж 2012-2016 Радіон Старенький ставив свій підпис. Тільки за будівництво «Смарагдового міста» село мало отримати понад 11 млн грн, натомість Новопетрівська сільська рада оцінила це будівництво як безцінний вклад та встановила мінімальні пайові внески – від 1000 до 5000 грн. Загалом замість 11 мільйонів Роман Буковський, бізнесмен-забудовник та близький соратник Радіона Старенького, сплатив лише 28 тисяч гривень.

  «Деякі рішення про зменшення пайових внесків ініціювував та вносив на розгляд сільради особисто Радіон Старенький, — розповідає Андрій Канатніков, депутат Новопетрівської сільської ради. — Та коли ми ставили питання, у чому цінність цього об’єкта для громади, які саме комунікації та інженерні мережі передає забудовник селу та навіщо ми робимо такий дисконт, виразної відповіді ми не отримали».

  За даними журналістських розслідувань, з 30 забудовників, що працюють у селі, лише три повністю сплатили відповідні внески. Решта — передали на баланс села інфраструктуру або покращили життя новопетрівчан самим фактом свого будівництва.

  «Деякі забудовники, чиї заяви ми розглядали на сесіях, розповідали, як багато вони зроблять для села: і дитячі майданчики, і дренажні системи, і комунікації. Проте жодних документів, кошторисів не надавали. Звісно, не було і звітів про виконання своїх обов’язків», — підкреслив Андрій Канатніков.

  Найцікавіше, що після початку кримінального провадження Новопетрівська сільська рада продовжила традиції заниження пайових внесків. Так, 2017 року за підписом Радіона Старенького у 1000 грн оцінили пайовий внесок Наталії Томак (рішення № 920 від 6.10.2017). 2018 року – Роману Палесі визначили таку саму суму тощо (рішення № 1085 від 12.04.2018).

   

  Чому пайові внески скасували

   

  На жаль, подібні історії стосуються не лише Нових Петрівців. В усій Україні місцеві органи влади активно практикували заниження оцінки вартості будівництва та пайової участі відповідно. Так, 2018 року загальна сума пайової участі у місцевих бюджетах склала близько 1,6 млрд грн. Крапля у морі!

   

  Тому Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 1059, яким з 2021 року скасовується обов’язкова сплата пайової участі. А з моменту прийняття закону у 2019 році сплата цих внесків можлива лише грошима, а не інфраструктурою.

   

  Тож забудова Нових Петрівців триває, але на поповнення бюджету завдяки забудовникам можна не сподіватися.

   

  Своїм – 1000 грн, чужим – утричі більше

   

  На тлі атракціону небаченої щедрості, яку влаштувала Новопетрівська сільрада за головування Радіона Старенького упродовж 2012-2018 років, доволі дивною є судова тяганина з іншим забудовником.

   

  У суді зареєстровано справу № 752/307/18-ц. Будівельна компанія уже кілька років веде суперечку із Новопетрівською сільрадою щодо пайового внеску.

   

  Місцева влада вимагає сплати пайовий внесок у розмірі 467,4 тис. грн. Забудовник наполягає на сумі 173,8 тис. грн (4% від загальної вартості будівництва у 4,34 млн грн). Апеляційний суд став на бік забудовника, а Верховний Суд постановою від 13 квітня 2020 року відхилив касаційну скаргу Новопетрівської сільради.

   

  Ймовірно, втрачаючи одне із джерел наповнення бюджету напередодні місцевих виборів, Радіон Старенький вирішив востаннє зібрати вершки у потрійному обсязі.

   

  Отже, за даними слідства, через дії Радіона Старенького та його соратників, бюджет Нових Петрівців втратив щонайменше 14 млн грн. А якщо їх не отримав бюджет, то можна припустити, що частина цих коштів осіла у кишенях тих, хто влаштував ці вигідні дисконти для забудовників. Не за «спасибі» ж вони так старалися? І хоча заробляти на паях у них більше не вийде, можна не сумніватися, що місцева влада знайде нові способи збагачення.

   

  Катерина Дорошенко

  Читайте також

  Петрівська громада заслуговує мати власний майданчик для спілкування

  Читати далі

  Музей пам’яті про героїв

  Читати далі

  Міла Веденьєва: «Дівчата одягають віночки й розцвітають»

  Читати далі

  Битва за сміття

  Читати далі

  Як спекти паску?

  Читати далі

  Валентина Головко: «Я все життя на сцені!»

  Читати далі

  Що можна, а що заборонено у піст?

  Читати далі

  Католики вже відшукали яйця, заховані великоднім кроликом

  Читати далі

  Чи йти до храму на Великдень?

  Читати далі

  «Київське море» поновлює роботу!

  Читати далі

  Фарбований лис. Як Старенький змінював політичні партії і нарешті «позеленів»

  Читати далі

  «Любі друзі» Старенького. Як оточення Новопетрівського сільського голови розжилося земельними ділянками

  Читати далі

  Veolia бере участь у тендері на збирання відходів із території Петрівської громади

  Читати далі

  Попри пандемію, на Київщині зросла кількість підприємців

  Читати далі

  Розпочався запис дітей до Новопетрівського дитсадка «Петрик»

  Читати далі

  Обласна гаряча лінія щодо COVID-19

  Читати далі

  Петрівська громада вимагає вирішити проблему сміттєзвалища

  Читати далі

  У Нових Петрівцях згорів будинок пенсіонерів

  Читати далі

  Прокуратура розпочала перевірку законності маєтку Кличка у Лютежі

  Читати далі

  Жителі Старих Петрівців перекрили рух дорожньої техніки, щоб захистити водогін

  Читати далі

  Вибори у Петрівській громаді: перші кандидати

  Читати далі

  Громада села Старі Петрівці звернулася до Президента України

  Читати далі