Обдирають, як липку. Як виживає малий та середній бізнес у Нових Петрівцях

   

  До редакції «Київського Моря» звернулись жителі с. Нові Петрівці. Шість років тому на вулиці Межигірській почали зводити продуктовий магазин. Проте роботи призупинили, тому людям доводиться пішки йти 1,5 км до найближчого магазину.

   

  Наші журналісти знайшли власника небудованого об’єкту – підприємця Михайла Бєліка. Виявилось, шість років тому він зібрав повний пакет документів для отримання дозволу на комерційну діяльність і увесь цей час чекає на відповідне рішення сільради. «Я неодноразово надсилав запити, був на прийомі у голови Новопетрівської сільради Радіона Старенького. Жодних пояснень, чому моє питання не вирішується, я не отримав», — розповів Михайло Бєлік. Що робити із цим магазином бізнесмен не знає.

   

  Чому ж у Новопетрівській сільській раді так довго тягнуть з документами? Адже за ці роки сільрада вирішила десятки подібних питань. Цікаво, що сам Радіон Старенький живе за 200 метрів від цього магазина. Проте сам він навряд хоч раз ходив до магазину пішки 1,5 км.

   

  Своїм – усе, чужих – обдеруть, як липку

   

  Якщо Михайло Бєлік так і не зміг відкрити бізнесу на своїй землі, то підприємці, що орендують землю у сільради, навпаки, прагнуть його закрити. Адже за останні 6 років вартість оренди зросла у 3-5 разів. Як це сталося?

   

  Орендна плата на державну землю за законом має складати від 3 до 12% від нормативної грошової оцінки землі. Три відсотки відраховувати чи дванадцять — вирішує місцева влада на власний розсуд, посилаючись на закон про місцеве самоврядування.

   

  «Така ситуація спричиняє два види ризиків. Перший — корупційний. Щоб не платити за максимальною ставкою, підприємець змушений домовлятися, «заносити» гроші, — пояснює в своєму блозі адвокат В’ячеслав Ганган. — Другий ризик — економічний. Різні ставки податку на землю ставлять підприємців у нерівні умови. На це повинен реагувати Антимонопольний комітет України».

   

  Так, своїм рішенням № 1197 від 13 вересня 2018 р. Новопетрівська сільрада змінила умови орендної плати для п’яти підприємців. Чотирьом з них визначила максимальні 12%, а одній – 8%. Щаслива власниця знижки – Старенька Тетяна Іванівна. Орендована нею ділянка 0,0648 га розташована на вулиці Свято-Покровська, 169.

   

  Іншим рішенням № 1296 від 23 листопада 2018 р. Новопетрівська сільрада надала орендну знижку на землю у 10% Звєревій Аллі Леонтіївні. Здавалося б 8, 10 чи 12 – різниця незначна. Проте вона є. Ціна питання — десятки тисяч гривень на рік.

   

  Зовсім поруч із ділянкою Тетяни Старенької розташована та, яку орендує підприємниця Галина Ставка. Їй таких знижок не надавали, тому її бізнес зазнає катастрофічних збитків. І рада б його закрити та відмовитись від оренди, проте шкодує вкладених у цю землю грошей.

   

  «Десять років тому, коли я взяла в оренду цю ділянку, тут були самі хащі, нашим коштом було все вичищено, підготовлено, проведено усі комунікації. Хто мені поверне ці гроші?» — питає Галина Ставка.

   

   

  Золота земля

   

  Нормативну грошову оцінку землі, від якої вираховують розмір оренди, проводять раз в 5-7 років. Вона не пов’язана із фактичною вартістю землі, а розраховується для обчислення податків. З 2014 року цей показник в Нових Петрівцях складав 113 грн за кв м. Але в 2019 році Новопетрівська сільська рада замовила проведення нової НГО. І з 1 січня 2020 року 1 кв м. землі в Нових Петрівцях оцінюється в 543 грн. Така оцінка значно перевищує не тільки показники сусідніх сіл, але й найбільших міст Київщини та навіть міст-мільйонників України.

  Як так вийшло – невідомо, адже є затверджена законом єдина формула, за якою вираховується цей показник. Проте малий бізнес не витримає таких зборів. Яскравий приклад – бізнес Галини Ставки. За останні роки щомісячна оренда на землю зросла з 1592 грн до 7730 грн. «В мене немає зараз доходів, які можуть покрити цю оренду. Я не знаю, що мені робити. Таке враження, що мене просто виживають звідси», — жаліється підприємець.

   

  Головні плюшки — індустріальному парку

   

  Значну знижку на оренду землі надали також ТОВ «Промислово-технологічний парк «Київщина». Рішенням №1689 від 29 листопада 2019 року Новопетрівська сільрада встановила їм вартість оренди землі в розмірі 5% від НГО.

   

  Кому і за що такі привілеї? Наші колеги — журналісти програми «Наші гроші з Денисом Бігусом» — з’ясували, що за цією компанією стирчать вуха Миколи Злочевського, екс-міністра екології та соратника президента-утікача Януковича.

   

  Якщо команда Радіона Старенького переслідує мету будь що наповнити бюджет, чому це має відбутися ціною закриття малого та середнього бізнесу, а не встановленням чесної орендної плати індустріальному парку? Адже в цивілізованих країнах навпаки — зменшують податки, влаштовують податкові канікули, спрощують звітність. Це все стимулює малих підприємців розвиватися, створювати робочі місця. А в Нових Петрівцях – все догори дриґом.

   

  Андрій Канатніков, депутат Новопетрівської сільської ради:

  Рішення щодо орендної плати індустріального парку «Київщина» ухвалили на позачерговому засіданні. І це було невипадково. Адже депутатів попередили за день и багато з тих, хто ставить сільському голові незручні питання, не змогли бути присутніми, зокрема і я. Якщо поглянути на порядок денний, то очевидно, що це засідання скликали спеціально, щоб вирішити питання парку — жодного термінового питання, під які зазвичай і скликають позачергову сесію, там не було.

  Радіон Старенький очікує, що підприємці все проковтнуть і заплатять. І ймовірно, цього року надходження до бюджету справді зростуть — треба ж під вибори навести лад у селі. Але якщо продовжити цю політику — за рік-два підприємці або збанкрутують, або підуть розвивати бізнес до іншої громади. Туди, де з малим та середнім бізнесом ведуть діалог, створюють умови для розвитку, а не тільки виписують захмарні рахунки.

   

  Катерина Дорошенко

  Читайте також

  Як спекти паску?

  Читати далі

  Валентина Головко: «Я все життя на сцені!»

  Читати далі

  Що можна, а що заборонено у піст?

  Читати далі

  Католики вже відшукали яйця, заховані великоднім кроликом

  Читати далі

  Чи йти до храму на Великдень?

  Читати далі

  «Київське море» поновлює роботу!

  Читати далі

  Фарбований лис. Як Старенький змінював політичні партії і нарешті «позеленів»

  Читати далі

  «Любі друзі» Старенького. Як оточення Новопетрівського сільського голови розжилося земельними ділянками

  Читати далі

  КОРУПЦІЙНИЙ КАТОК. За що судять Радіона Старенького

  Читати далі

  Блокада «Новусу». Як Новопетрівська сільрада намагалася заблокувати роботу гіпермаркету «Новус», і скільки за це заплатить громада села

  Читати далі

  20 років без садка. На кошторис дитсадка «Петрик» можна було побудувати чотири садки на 980 дітей

  Читати далі

  Пів мільйона на піар сільради

  Читати далі

  Обласна гаряча лінія щодо COVID-19

  Читати далі

  Петрівська громада вимагає вирішити проблему сміттєзвалища

  Читати далі

  У Нових Петрівцях згорів будинок пенсіонерів

  Читати далі

  Прокуратура розпочала перевірку законності маєтку Кличка у Лютежі

  Читати далі

  Жителі Старих Петрівців перекрили рух дорожньої техніки, щоб захистити водогін

  Читати далі

  Вибори у Петрівській громаді: перші кандидати

  Читати далі

  Громада села Старі Петрівці звернулася до Президента України

  Читати далі

  У Лютежі з’являються нові паркани перед водоймою

  Читати далі

  У Вишгородському районі перевіряють школи і садочки

  Читати далі

  За забруднення Дніпра планують збільшити штрафи у десятки разів

  Читати далі