Кримінальна справа Єреми: службова недбалість чи «підстава»?

  Розпочинається передвиборча кампанія, і ми продовжуємо серію випусків, у яких розповідаємо правду про кандидатів на посаду голови Петрівської громади. У минулих випусках ми публікували розслідування щодо пайових, тендерних та земельних схем Новопетрівського сільського голови Радіона Старенького. У цьому номері – про порушену 2012 року справу щодо нинішнього Старопетрівського сільського голови Ростислава Єреми. У ній фігурують мільйони благодійних коштів та багатодітні сім’ї, які їх не отримали. Ми вирішили розібратися, як усе було насправді.

   

  Як благодійний проєкт втратив кошти

   

  2008 року Ростислав Єрема обіймав посаду заступника голови Київської обласної державної адміністрації. Головою Київської ОДА тоді була Віра Ульянченко. В Україні саме реалізовували благодійний проєкт «Зігрій любов’ю дитину» за ініціативи тодішнього Президента Віктора Ющенка. У межах проєкту багатодітні родини, в яких виховувалося 10 і більше дітей, мали отримати ключі від нових квартир.

   

  Один із меценатів – тодішній президент «ПриватБанку» Геннадій Боголюбов – мусив переказати на цей благодійний проєкт близько 4,8 млн гривень. Передбачалось, що за цей внесок отримають допомогу 10 багатодітних родин Київщини.

   

  «Тодішня голова Київської ОДА Віра Ульянченко передоручила мені укладати меморандум із ним, – розповідає Ростислав Єрема. – Але була одна перепона: держадміністрація є виконавчою гілкою влади, а отже, згідно із законом, не може отримувати благодійні кошти на свій рахунок. Тому Ульянченко дала вказівку переказати гроші на рахунок благодійного фонду «Велика родина».

   

  Минуло чотири роки – і у 2012-му проти Єреми було порушено кримінальні справи за статтями 364, 365, 366 КК України (зловживання владою та службовим становищем, перевищення службових повноважень, службове підроблення).

   

  Чий фонд?

   

  Звинувачення проти Ростислава Єреми полягали не у крадіжці чи привласненні коштів, а у тому, що він не мав повноважень зазначати реквізити фонду та не проконтролював, куди витрачають гроші. А через те, що вони пішли на рахунок фонду, обласна адміністрація не могла відслідкувати, куди їх витратить фонд. Кошти ж, судячи з усього, були витрачені на благодійні цілі, але не тим, кому передбачалося програмою.

   

  Але який зв’язок між ним та цим фондом? Під час суду Віра Ульянченко, яка виступала як свідок, заявила, що вказівки переказувати гроші фонду вона не давала.

   

  Слідство не встановило зв’язку Ростислава Єреми із фондом «Велика родина». А Віра Ульянченко «випадковим чином» виявилася… засновницею та головою наглядової ради фонду «Велика родина».

   

  «Ця справа розсипалася від самого початку. Верховний Суд двічі вказував на відсутність об’єктивної сторони злочину, що ніякої шкоди державі моїми діями завдано не було, що Боголюбов і благодійний фонд не мають до мене претензій», – пояснює Ростислав Єрема.

   

  Чому справу не закрито?

   

  Ми перевірили, чи був засуджений Єрема. Виявилося, що ні – його було звільнено від покарання, а сам вирок скасований Верховним Судом. Цікаво, що у вищій інстанції вирок скасовували двічі – обидва рази вказували на недоліки обвинувачення.

   

  Ще 2013 року постановою Печерського районного суду кримінальну справу закрито у зв’язку із закінченням термінів давності.

   

  Але незабаром вже сам Єрема подав скаргу для поновлення судової справи. Навіщо?

   

  «Коли справу закрили за термінами давності, обвинувачення змінили на «службову недбалість». Із цим формулюванням я не можу змиритися. Тому продовжую боротися за повне виправдання», – пояснює він.

   

  До речі, за освітою Ростислав Єрема – юрист. Свого часу займався адвокатською діяльністю, тож має відповідний досвід і практику та розуміється на юридичному захисті.

   

  Справді, якби Єрема був винним, його мала цілком задовольнити перекваліфікація обвинувачення на «службову недбалість» – тобто замість перспективи сісти до в’язниці на кілька років можна було обмежитися незначним штрафом і забути про цю справу назавжди. А тут навпаки – сам обвинувачуваний поновлює справу і добивається подальшого розгляду її у суді, щоб довести свою невинуватість і повністю зняти із себе навіть таке дрібне обвинувачення, як «службова недбалість».

   

  Інструмент політичного тиску

   

  У справі є ще одна важлива деталь. Ми з’ясували, що саме тоді, коли з’явилася справа проти Ростислава Єреми, чинився політичний тиск із боку тодішніх можновладців на його брата – нині покійного Олександра Єрему, який обіймав посаду Старопетрівського сільського голови.

   

  Однією з причин тиску була «земельна історія»: центральна влада хотіла відібрати 70 га землі, які належали селу Старі Петрівці. Громада села на чолі з Олександром Єремою чинила цьому опір, боротьба тривала кілька років. Звісно, такий перебіг подій не подобався корупціонерам у владі, тому вони застосували звичний і випробуваний інструмент тиску – кримінальну справу. Для тодішньої влади Віктора Януковича це була звичайна річ.

   

  На жаль, у нашій країні легко порушують справи проти усіх небажаних та незручних, борців із системою. Винні ж не сидять за ґратами, бо легко домовляються та відкуповуються. А на тих, хто має активну позицію, так чи інакше вішають якийсь токсичний ярлик або проти них порушують кримінальну справу. І у таких випадках це не має ніякого стосунку до реального криміналу.

   

  Отже, справа проти Ростислава Єреми є, і розслідування триває. Але зараз усе має такий вигляд, наче її знову використовують для тиску. Ще цікавіше – із власних джерел нам стало відомо, що перед місцевими виборами з‘являються нові запити до Старопетрівської сільради від правоохоронних органів. Тож ми слідкуватимемо за подальшим розвитком подій.

   

  Марина Ілляшенко, адвокатка

   

  На жаль, у нашій державі порушення кримінального провадження відносно особи часто є певним тиском та втручанням в її особисте життя. Люди, які обіймають відповідальні посади, пов’язані із ухваленням вагомих рішень, часто можуть потрапити в таку ситуацію і опинитися на лаві підозрюваних. Так сталося і з цією справою, яку було розпочато ще у далекому 2012 році. Тривалість досудового розслідування свідчить про порушення будь-яких розумних строків та відсутність аргументованої та міцної доказової бази. Верховний Суд неодноразово повертав справу на доопрацювання, а у 2013 році вказав на відсутність об’єктивної сторони злочину, тобто злочину як такого – немає. Більш того, наразі судові органи не можуть ухвалити процесуального рішення, тому що злочин відсутній, прокуратура не з’являється на судові засідання, підтримувати державне обвинувачення немає кому і немає чим…

   

  Зрозумівши, що суд не збирається «грати у брудні ігри», органи прокуратури йдуть іншим шляхом та нашвидкуруч замінюють обвинувачення на якусь «службову недбалість». Але в чому полягає ця службова недбалість? У тому, що заступник губернатора виконав наказ губернатора?

   

  Очевидно, що справа від самого початку була сфабрикована і не має ніяких перспектив, окрім остаточного закриття.

   

  Хто така Віра Ульянченко?

   

   

  Олена Савицька

  Читайте також

  Кримінальна справа Єреми: службова недбалість чи «підстава»?

  Читати далі

  Обласна гаряча лінія щодо COVID-19

  Читати далі

  Петрівська громада вимагає вирішити проблему сміттєзвалища

  Читати далі

  У Нових Петрівцях згорів будинок пенсіонерів

  Читати далі

  Прокуратура розпочала перевірку законності маєтку Кличка у Лютежі

  Читати далі

  Жителі Старих Петрівців перекрили рух дорожньої техніки, щоб захистити водогін

  Читати далі

  Вибори у Петрівській громаді: перші кандидати

  Читати далі

  Громада села Старі Петрівці звернулася до Президента України

  Читати далі

  У Лютежі з’являються нові паркани перед водоймою

  Читати далі

  У Вишгородському районі перевіряють школи і садочки

  Читати далі

  За забруднення Дніпра планують збільшити штрафи у десятки разів

  Читати далі