Блокада «Новусу». Як Новопетрівська сільрада намагалася заблокувати роботу гіпермаркету «Новус», і скільки за це заплатить громада села

Про відкриття гіпермаркету «Новус» Новопетрівський сільський голова Радіон Старенький заявив як про свою особисту заслугу. Цієї весни він урочисто перерізав стрічку разом із директором мережі Марком Петкевичем. Між тим, насправді Радіон Старенький та його команда доклали багато зусиль та коштів громади, щоб цей гіпермаркет взагалі не відкрився. «Завдяки» їм відкриття відбулося на п’ять років пізніше, а його інвестори мали мільйонні збитки. Здавалося б, кому яка справа до збитків бізнесменів? Проте відповідатиме перед судом за дії Старенького Петрівська громада. І є всі шанси, що Новопетрівській сільраді доведеться виплатити близько восьми мільйонів гривень компенсації.

 

 

Як все було

 

Місцевий підприємець Євген Курганов, директор ТОВ АВТОП, планував побудувати і відкрити у Нових Петрівцях перший гіпермаркет «Новус». Він орендував земельну ділянку поруч зі своєю власною, знайшов партнерів, кілька років збирав весь пакет дозвільної документації, розробляв проєкт. Однак відкриття гіпермаркету, вочевидь, не входило у плани голови сільради Радіона Старенького, який почав інвесторам вставляти «палки в колеса».

 

«Увесь цей час Радіон Старенький давав нам зелене світло, жодних перешкод нашим планам не було. До того моменту, поки він не дізнався, що тут буде відкритий «Новус», – розповідає Курганов. За його словами, все змінилося у 2014 році, коли Новопетрівська сільська рада раптово подала позов із вимогою розірвати договір оренди. АВТОП виграв суди у трьох інстанціях, тоді сільрада подала позов про визнання договору оренди недійсним. Але і цього разу АВТОП виграв суд.

 

Тоді сільрада пішла іншим шляхом: виділила землю за периметром майбутнього «Новусу» для провадження особистого селянського господарства трьом людям – Кобітовичу С. Н., Кобітовичу Н. С., Синіцькому Л. М. (рішення від 19 червня 2015 року №998, №999, №1000). Ці ділянки блокували в`їзди та виїзди з майбутнього гіпермаркету та фактично всю його роботу. Тобто «Новус» теоретично міг відкритися, але якщо нові господарі землі вирішать там посадити картоплю і встановити паркан, жодна людина туди потрапити не зможе.

 

   

 

Чия земля?

 

Ці земельні ділянки виділили трьом людям, які не мають ніякого відношення до села Нові Петрівці. Вони живуть в Івано-Франківській та Тернопільській областях. «Для нас це було цілковитою несподіванкою. Якби ця земля була у комунальній власності та підлягала виділенню, ми би її викупили чи взяли б в оренду. За нормативно-грошовою оцінкою тих часів, вона могла би коштувати близько одного мільйона гривень. Проте сільрада віддала її безкоштовно невідомо кому», – згадує Курганов. Компанія АВТОП поцікавилась, на яких підставах цим людям виділена земля. Виявилось, що рішення про виділення цих ділянок є, а технічної документації немає.

 

«Ми намагалися знайти власників цієї землі, проте складалося враження, що їх просто не існує. Навіть наймали приватних детективів!» – розповідають у АВТОП. Ніхто з-поміж зазначених осіб не з’явився на жодне засідання суду, аби заявити про свої права. У кожному з цих судів їхні права відстоювала Новопетрівська сільська рада, витрачаючи на судові позови кошти громади.

 

Також Державна інспекція сільського господарства в Київській області встановила, що вищезгадані ділянки є землею загального користування, а її виділення суперечить Генеральному плану (Акт від 25.11.2016 року №224/235).

 

Отже, що ми маємо? Сільська рада виділяє землю під с/г використання за документами, які таємничим чином зникли, людям, яких ніхто не бачив, які не є членами громади. І за генпланом це – земля загального користування, отже, вона не підлягає виділенню.

 

Суди: сільрада проти громади

 

Прокуратура розпочинає дві кримінальні справи – проти Радіона Старенького (№12017110000000257) та держреєстраторки Тарасенко К. В. (№42015110150000102). Проте в хід пішла тільки справа держреєстратора. Ймовірно, матеріали справи проти сільського голови теж випадково «загубилися».

 

Згодом прокуратура подає до суду на Новопетрівську сільську раду (справа №363/1409/17) і виграє. «Вказані дії органу місцевого самоврядування порушили інтереси територіальної громади с. Нові Петрівці, оскільки спірні земельні ділянки вартістю понад 5,5 млн грн знаходяться в межах населеного пункту та не можуть надаватися у приватну власність», — йдеться у повідомленні прокуратури.

 

Тут слідкуйте за логікою: прокуратура, що виступає в інтересах громади, і Вишгородський суд (рішенням від 29.01.2019) наполягає: ці рішення були незаконними, заберіть цю землю назад на баланс села. Проте сільрада, що виступає в інтересах трьох осіб, відмовляється і подає апеляцію, а потім ще одну, а потім – касаційну скаргу.

 

Оскільки Апеляційний суд визнав виділення земель незаконним (рішення від 17.12.2019), «Новус» все ж таки відкрився. І Старенький урочисто перерізав стрічку. Але за два місяці до цього Новопетрівська сільрада подала касаційну скаргу, тому суди тривають. І «Новус» не застрахований від того, що в будь-який момент його периметром прийдуть садити картоплю, посилаючись на рішення сільради.

 

Незабаром розпочнеться й інший судовий процес, адже ТОВ АВТОП готує позов на відшкодування збитків, які оцінює у 7,6 млн грн. «Через те, що шість років ми бігали по судах замість того, щоб будувати гіпермаркет, ми зазнали великих збитків та мені довелося вийти з цього проєкту», – пояснює Євген Курганов. Усі суди в цій історії Новопетрівська сільрада програла, отже, шанси на програш і в цій справі доволі великі.

 

Гроші громади – на суди

 

Інформація, скільки за ці шість років Новопетрівська сільрада витратила на оплату судових зборів та гонорари адвокатам, – закрита. Але в розпорядженні «Київського моря» опинився розрахунковий документ, за яким Новопетрівська сільрада сплатила судовий збір за іншою справою за позов до Верховного Суду (Касаційний цивільний суд): 371 526 грн. Вартість позовів у різні суди та за різними справами відрізняється, проте можна оцінити, про які суми йдеться. Судів за цією справою за цей час було з десяток.

 

 

Отже, на відстоювання своїх же незаконних рішень Новопетрівська сільрада не шкодує ані часу, ані грошей громади. А щоб насолити підприємцю, вигадує витончені способи – на кшталт виділення ділянок під сільське господарство прямо на узбіччі дороги. Разом із тим, «Новус» є стратегічним підприємством, що наповнює місцевий бюджет, і втрата такого інвестиційного донору може дорого обійтися громаді.

 

Андрій Канатніков, депутат Новопетрівської сільської ради

 

Тоді як новопетрівчани та учасники АТО роками стоять у черзі на отримання земельних ділянок, а місцева влада відповідає, що її немає, – земельні ділянки раптом знаходяться! Але не для громади села, а для якихось інших невідомих людей, з інших областей.

 

За поданням прокуратури судами кількох інстанцій встановлено, що ця земля була видана незаконно, і рішення судів були одностайними – землю повернути у власність громади. У свою чергу сільська рада продовжує відстоювати власну позицію та судитися. А чому б і ні – гроші все одно бюджетні. Але навіщо? Я вважаю, що інших мотивів, окрім як корупційних та таких, що порушують права громади, представники сільської ради не мали.

 

Мені дуже цікаво, як тепер усе це спробує пояснити Радіон Старенький та особи, які так віддано його захищають. Ви хотіли доказів – ось вам докази. Цю кашу заварив голова Радіон Старенький, бо без нього таких рішень ніхто не ухвалює. Проте ніякої відповідальності, найімовірніше, знову не понесе – адже офіційно це – колективні рішення депутатів. І в разі програшу в новому судовому процесі відшкодовувати заподіяні збитки в розмірі 7,6 млн доведеться громаді, а не сільському голові.

 

Іван Драгун

Читайте також

Фарбований лис. Як Старенький змінював політичні партії і нарешті «позеленів»

Читати далі

«Любі друзі» Старенького. Як оточення Новопетрівського сільського голови розжилося земельними ділянками

Читати далі

КОРУПЦІЙНИЙ КАТОК. За що судять Радіона Старенького

Читати далі

Блокада «Новусу». Як Новопетрівська сільрада намагалася заблокувати роботу гіпермаркету «Новус», і скільки за це заплатить громада села

Читати далі

20 років без садка. На кошторис дитсадка «Петрик» можна було побудувати чотири садки на 980 дітей

Читати далі

Пів мільйона на піар сільради

Читати далі

Хто насправді – «жовта преса»

Читати далі

Обдирають, як липку. Як виживає малий та середній бізнес у Нових Петрівцях

Читати далі

Кримінальна справа Єреми: службова недбалість чи «підстава»?

Читати далі

Мільйон на вітер. Як команда Радіона Старенького купувала «швидку» за підвищенною ціною

Читати далі

Пайові махінації. Як влада Нових Петрівців вкрала у села 14 мільйонів і шанс отримати нову інфраструктуру

Читати далі

Біля води живуть, а води просять

Читати далі

Прокуратура розпочала перевірку законності маєтку Кличка у Лютежі

Читати далі

Жителі Старих Петрівців перекрили рух дорожньої техніки, щоб захистити водогін

Читати далі

Вибори у Петрівській громаді: перші кандидати

Читати далі

Громада села Старі Петрівці звернулася до Президента України

Читати далі

У Лютежі з’являються нові паркани перед водоймою

Читати далі

У Вишгородському районі перевіряють школи і садочки

Читати далі

За забруднення Дніпра планують збільшити штрафи у десятки разів

Читати далі

Вишгородська районна лікарня отримає оновлене приймальне відділення

Читати далі

У Старих Петрівцях відкрито мініфутбольне поле

Читати далі

У райцентрі організували безкоштовні стрижки для малозабезпечених

Читати далі